Kızıl Hastalığı Nedir?

Konusu 'Hastalıklar ve Belirtileri' forumundadır ve Berrak tarafından 31 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Kızıl Hastalığı nedir?

Kızıl Hastalığı Hakkında Bilgi

Düne kadar ben de hakkında az bilgiye sahiptim. :) Fakat öğrendim ki soğuk geçen bir kışın ardından Kızıl hastalığı yaygınlaşmaya başlamış...

Kızıl, çocuklarda görülen ateşli ve döküntülü bir hastalıktır.
    Streptokok adlı bakterinin bazı türlerinin ürettiği bir toksin, hassas kişilerde kızıl döküntüsüne yol açar. Diğer çocukluk çağı döküntülerinden en önemli farkı antibiyotik tedavisi gerektirmesidir.Daha önce Kızıl hastalığı geçirmiş kişilerin de risk altında olduğu unutulmamalıdır

Belirtiler: Ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı,yutma güçlüğü, kusma ve bunlardan 1-2 gün sonra ortaya çıkan döküntü. Alın ve yanaklar kızarır, ağız çevresi soluk renklidir. Döküntünün başlangıcından 2-3 hafta sonra, ellerde deri soyulmaları görülür. Kızıl hastalığında dil çileğe benzer.En önemli ayırt edici özelliği budur.Hastalık kesinlikle çok hızlı ilerliyor :D

Tedavisi:Kızıl hastalığı uygun şekilde tedavi edilirse sonuç iyidir.Komplikasyon nadirdir.Tedavide penisilin denilen antibiyotik kullanılır.Tedavi 10 gün devam etmelidir.Yatak istirahati şarttır.Hastalık süresince iştahsızlık ve yutkunmada zorluk olacağı için bol sıvı ve yumuşak gıdalar verilmelidir.Ev yapımı hoşaf,komposto,yumuşak gıdalar,taze sıkılmış meyve suları.Dikkat edilmesi gereken önemli onta burada vücudun susuz kalmamasıdır.