Kızılay Haftası İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Öğrenci Web' forumundadır ve Nehir tarafından 1 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Kızılay Haftası Hakkında Kompozisyon

Kızılay , her an karşılaşılan afetlerle , salgın hastalıklarla uğraş eder . Bu yönden sağlık ve yaşamsal destek sağlamasından dolayı yaptığı faaliyetler önemlidir. Kan bağışı , aşılar bunun için benzer bir çok konuda milletimizin bilinçlenmesine de katkısı olur . İnsanları ve toplumu her konuda bilinçlendirir ve insaniyet duygusunu yüceltir . Yardım ve takım ruhu ile hareket etmeyi sağlar. Kızılay’ın önemi , yaşanan afetlerle fazladan da meydana çıkmaktadır . Örneğin; 1999 Marmara depreminde depremden zarar gören kişilerin yardımına koşup , onlara ilâç , yemek ve içecek dağıtması bunu göstermektedir. Yani tam anlamıyla bir kara gün dostudur .
    Kızılay ,dil , din, Mezhep , ırk ayrımı yapmaksızın bütün insanlığa yardım elini uzatır . Bayrağındaki beyaz nitelik yara almış askerlerin gömleklerini , kırmızı ay ise kan izlerini simgeler . Kan bağışı üst kısmına uyarı çekerler . Toplumumuzda Kimi İnsanlar kan vermenin zararlı olduğu düşüncesindedirler . Halbuki sağlıklı olan her insan kan verebilir . Kan bağışı , hem vücudumuzdaki kemik iliğinin yağlanmasını önleyip , kan yapımını aktif tutar hem bize dinçlik, zindelik ve canlılık kazandırıp , kanın içinde yeni hücrelerin dolaşıma katılmasını sağlar .
    Kızılay’ın yaptığı bütün yardımlar , milletin yardım ve bağışlarından oluşur . En basitinden bir Kızılay pulu almak veya kan bağışı yapmak oldakça mühim bağıştır . Bir gün biz de felâkete uğrarsak , Kızılay’ın bizim de yardımımıza koşacağını unutmamalıyız