kültürel değerlerle ilgili temel görevlerimiz nelerdir kısaca

Konusu 'Güncel bilgiler' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

Kültürel değerlerle ilgili temel görevlerimiz nelerdir kısaca

Anadolu, coğrafi konumu nedeniyle tarih boyunca Asya, Avrupa, Afrika ve Mezopotamya arasındaki kültür yollarının kesiştiği bir merkez olmuştur. Bu zengin birikim karşılıklı etkileşim yoluyla Anadolu’ya gelen topluluklara aktarılmış ve Anadolu’nun bugünkü sosyo-kültürel yapısı ortaya çıkmıştır. Oluşan bu kültürel çeşitlilik; farklı yörelerin müziğinde, yemeğinde, gelenek ve göreneğinde, mimarisinde, sanatında, davranışlarında ve diğer kültür öğelerinde kendisini göstermiştir.

Bu bakımdan, yerel kültürel unsurlar vazgeçilmez değerlere sahiptir. Bu değerler bütünü ulusal kültürü, ulusal kültürler de dünyadaki kültürel çeşitliliği oluşturmaktadır.

Bu kapsamda AnaDOKU;

Anadolu kültürünün korunması, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılmasına yönelik bilimsel araştırma projeleri yapmak,

Doğayla uyumlu, sürdürülebilir, geleneksel yaşam, üretim, işleme ve tüketim biçimlerinin korunmasına ve yaygınlaştırılmasına yönelik projeler geliştirmek,

Ulusal ve uluslararası kültür seminerleri, eğitim faaliyetleri düzenleyerek toplumda kültürel değerlere sahip çıkılması konusundaki bilinci geliştirmek ve