Kurtuluş Savaşının zor şartları altında Mustafa Kemal niçin eğitime önem vermiştir?

Konusu 'Cumhuriyet Tarihi' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Kurtuluş Savaşı döneminde Atatürk eğitime neden önem vermiştir?

Mustafa Kemal Atatürk yeni bir Türk toplumunun oluşturulması ve ülkemizin çağdaş medeniyetlerin üstüne çıkarılması isteniyorsa bunun için tek çıkar yolun eğitim olduğunu vurgulamıştır. Mustafa Kemal'e göre Osmanlı Devleti'nin çöküşündeki en önemi neden eğitimde olan eksiklikti. Eğitim, Kurtuluş mücadelesine katkı sağlamıştır. Kurtuluş Savaşı'nın en yoğun zamanlarında Ankara'da bir eğitim kongresi toplanmıştır. Atatürk bu kongrede çok önemli bir konuşma yapmıştır. Bu kongre Atatürk'ün Türkiye'nin milli ve çağdaş eğitimine verdiği önemi gösterir. Bu kongrenin amacı Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra yeni türk devletinin eğitim politikasını belirlemekti.
    Kurtuluş Savaşı'nda halkın milli kurtuluş davası yolunda bilgilendirilmesi amacıyla halk eğitimi çalışmaları yapılmıştır. Atatürk Türk Kurtuluş Savaşıyla birlikte başlattığı eğitim savaşını ölümüne kadar başarıyla sürdürmüştür.