Medreselerin Genel Özellikleri

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 5 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Medreselerde genelde orta ve yükseköğretim düzeyinde eğitim veriliyordu, ancak ilköğretime ikinci kademede denk olan medreseler de vardı.
    Medreselerde özelikle fıkıh, kelam, hadis, tefsir, mantık, belagat, lügat, nahiv, hendese, astronomi ve felsefe gibi dersler okutulurdu. Medreseler, yaptıkları ilmî faaliyetlere göre derece ve sınıflara ayrılıyordu. Müderrisler, medreselerin derecelerine göre terfi ederlerdi. Eğitim dili olarak yaygın biçimde Arapça kullanılmaktaydı. Daha sonra Farsça da eğitim dilleri arasına girdi.

Medreselerin mali kaynağı vakıflardı. Alimler, padişahın makamında huzur derslerine katılırlardı. Hayırsever kişi ve aileler, hanedan üyeleri, yüksek dereceli devlet görevlileri bu kurumların kuruluş ve işletme giderlerini karşılamaktaydı. Osmanlı medreselerinde faaliyet gösteren bilim adamlarının devletle ve dolayısıyla siyasi otorite ile güçlü bir bağları yoktu.
    Devletin genel bütçesinden eğitim ve öğretim faaliyetlerine herhangi bir pay ayrılmazdı.