Mehmet Akif Ersoy'un Şiirlerinin Özellikleri

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 15 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Şair Mehmet Akif Ersoy'un şiirlerinin genel Özellikleri

Mehmet Akif, Şiirlerinde fakirliği, insanların geçim dertlerini, çaresizliğini, sıkıntılarını anlatır. Hayatın hem gerçek hem de acımasız yönünü gözler önüne serer. Şiirlerine konu olan insanlar ve olaylar gerçektir. Görüp şahit olduğu olayları, kişileri bütün gerçeklikleriyle tasvir eder. Akif doğadaki gerçekliği olduğu gibi yansıtmak gerektiğine inanmaktadır. Şiir ve gerçeklik ilişkisi ile ilgili düşüncelerini şöyle ifade etmiştir:

''Ben şiirde hayâle dalmam. Ben basit şeylerden bahsederim. Mesela bu taş, ona taş derim,
    haceri semavi demem. Bu tahta, ona tahta derim, taht demem.Eşyanın hakikatlerini hayâl kuvvetleri ile değiştirip başka bir şekle koymam. Her şeyi olduğu gibi görür, göründüğü gibi tasvir ederim. En fukara muhitlere gider, onları bir ressam gibi aynen tesbit etmeye çalışırım.Benim şiirimi beğenenler varsa bundandır.''

Mehmet Akif, şiir yazmaya henüz öğrenci olduğu dönelerimde başladı.Balkan Savaşı yıllarında destansı şiirler yazdı. Aruz ölçüsü kullanarak manzum öyküler yazan Akif'in İlk büyük destanı Çanakkale Şehitleri'ne adlı şiiridir. İkincisi ise Bursa'nın işgali üzerine yazdığı Bülbül başlıklı şiiridir. Bir diğer büyük 3. eseri de İstiklâl Marşıdır. Bu şiirinde İstiklâl Savaşı'nı anlatmıştır. Akif "Sanat sanat içindir" görüşüne daima karşı çıkmıştır. Dini açıdan ağır basan edebiyat tarzını benimsemiştir. Edebiyat dili olarak da Millî Edebiyat akımına karşı çıktı ve edebiyatta batılılaşma fikrinde Tevfik Fikret ile çatışmıştır.

Akif şiirlerine konu olan kişileri ve olayları gerçek hayattan seçtiği gibi onların yaşadıkları hayat,toplumsal konumlarını, fikri düzeylerini göz önünde bulundurarak gerçekçi bir üslupla konuşturur.
    Bazen taklitler de şiirde yer alır.

M. Akif, gerek eserlerin gerekse şiirlerin gerçeği yansıtması gerektiği görüşünü savunmaktadır.Şiirin ilhamdan ibaret olmadığına, şiirin çok çalışarak, düşünerek yazılması gerektiğine inanmaktadır.