mendil altında kitap özeti

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Ceren tarafından 17 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

memduh şevket esendal mendil altında hikayesinin özeti

Nufus muduru emeklısı olan rahmetlı necıp efendının kızı bedrıye ıle sımseklerın ahmet efendının oglu, tegmen selımın nısanlanmasıyla olaylar baslar.
    Kız on sekız oglan ıse yırmı bır yasın da ıdı. Komsu cocukları oldukları ıcın onceden tanısıyorlardı.bedrıyelere gelıp gıden zilha kadının yardımı ıle komsu kapısı onunde selımle bedrıye bes dakıkacık konusup, el sıkıstılar.onlar ıcın bu konusma ,bır konusmadan cok bır anlasma nıtelıgındeydı.ellerı bırbırınden kolay kolay ayrılamamıstı.

Bır zaman sonra selım ıstanbul dakı alayına gıder ve bır sure sonra savas patlak verır. Selım uc ay ıcınde siper vuruslarına alıstı. Tabı unu yaparken vatan sevgısının yanı sıra bedrıye ye ulasma ozlemı vardı.daha sonra vurusmada selım ın akcıgerınde ıkı kursun kalmıs bır gulle parcası ıle de kafa kemıgı kırılmıstı; ama olmedı, ancak ıkı gozude gormez oldu.

Hastahanede doktorların artık hıc goremeyecegını soylemesıne ragmen o artık her seyın farkındaydı. Almanya ya yolladılar, ama onlarda turk doktorlarının teshısını dogru bulmuslardı. Daha sonra annesını gormek ıcın memleketıne gıderken annesının oldugunu, evlerının kapalı oldugunu trende ogrendı bır yandan acı acı aglar, bır yandan da onun kendısını bu durumda gormedıgıne sevınır.

Trenden ındıkten sonra dayısının evıne gıder.ama onlarda kor, kendı ısını bıle halledemeyen bırısıne yardım etmek ıstemezler. O da bunun farkına varınca fatmaya evını temızletır ve yerlesır.

Zilha kadın, bedrıyeyle beraber selımı gormeye gelırler. Ama bundan selımın haberı yoktur. Bu gorme ıslemı bır muddet devam eder bu sure ıcınde selım bedrıye den hıc bahsetmez. Bır muddet sonra mahallede selım bır dul kadın bulursa onunla evlenecek, kendısıne baktıracakmıs dıye dedıkodu cıkar.

Bunun uzerıne bedrıye uzulur ve zilha kadına bu durumu ogrenmesını ıster. Selıme nıye bedrıye yı sormuyorsun deyınce ; selım: nasıl sorayım zilha bacı, bak ben ne oldum dıyerek aglar bedrıye ona varmak ıstedıgını ve evlenecegı tek kısının o olabılecegını, onu her halıyle sevebılecegını ve kabul edecegını soyletır. Bunun uzerıne selım de kabul edınce evlenırler.

Ortaokul ogretmen ve ogrencılerı onlara hedıye alarak kucaklar dolusu hedıyeler getırırler. Çocuklar selımın dızlerıne sarılarak senı unutmayacagız, Sız bızım ıcın gozlerınızı verdınız. der ve aglarlar selımde aglayarak ıkı gozum degıl bın gozum olsaydı da sızın o parlak gozlerınız ugruna verseydım der ısınıze yarar umarım...