Milliyetçilik İlkesi Nedir Kısaca Bilgi

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Milliyetçilik İlkesi Nedir

Türk milletinin birlik ve beraberlik içinde hür, bağımsız ve medeni olarak yaşamasını amaçlayan bu ilke Atatürkçülüğün temeli Milli Kurtuluş Savaşı’mızın çıkış ve güven kaynağıdır.

Atatürk “Türkiye Cumuhriyetini kuran Türkiye halkına Türk milleti denir…

Bu yüzden ondan daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir…

Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde maddi kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu milli kuvvete bu Türk milletine güvenerek işe başladım.”

“Türk Milleti, güzel bir şeyi her medeni şeyi her yüksek şeyi sever, takdir eder…”

“Türkiye Cumuhuriyetini kuran Türk halkı medenidir. Tarihte medenidir, hakikatte medenidir.” sözleri ile milli bütünlüğü sağlamanın önemini çağdaşlaşmada milletin temel unsur olduğunu açık bir şekilde anlatıyor. Milliyetçiliğin önemini ve anlamını açıklıyor.

Türk milliyetçiliği, ilerleme ve gelişme yolunda ve milletlerarası temas ve ilişkilerde bütün çağdaş milletlere paralel ve onlarla bir uyum içinde yürümekle beraber Türk toplumunun özel karakterini ve başlı başına bağımsız kimliğini korumaktır.

Türk! Övün. Çalış. Güven