Miraç kandili hakkında vaaz örneği

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 17 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Miraç Kandili ile ilgili Vaaz örnekleri
    Miraç Kandili Vaazı

Allah, biz kullarına rahmetinin bolca tecelli ettiği bağışladığı, tövbede bulunanlar için de tövbe kapılarının açıldığı dualara icabet edildiği yani bir kandil gecesine Miraç Kandiline kavuşmuş bulunmaktayız. Bu nedenle bizi bu güne eriştiren Allah'a hamd ederiz

Miraç kandili Recep ayının 27. gecesidir, hicretten bir buçuk yıl kadar önce vuku bulmuştur. Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) bir gece Kabe’nin çevresinde uyku ile uyanıklılık arası bir durumda iken Cebrail gelmiş onu Burak adlı, bizce mahiyeti bilinmeyen bir binite bindirerek, önce Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya götürmüş, oradan da göklere yükseltmiş “Sidretü’l-Müntehâ” denilen en üst makama ulaştırmıştır. Allah Rasulü bu makamı da geçerek Cenab-ı Allah'ın huzuruna erişmiştir.

Bu gece Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) şahsında “Miraç Mucizesi” olarak gerçekleşen, İsra ve Mirac olarak iki bölümden oluşan olayın ortak adıdır. İsra, gece yürüyüşünün yani Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in bir gece Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksaya gidişinin, Miraç ise Allah Rasulü (s.a.v)'in Mescid-i Aksa’dan semaya yükselişinin adıdır.

İsra olayı Kur’an-ı Kerimde Miraç olayı da Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v)'in hadislerinde bizlere şöyle bildirilmektedir.

سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ

Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.[İsra, 17/1]

Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) birçok hadisinde Miraç hususu bizlere aktarılmıştır ve bu hadislerin en meşhuru ise şöyledir. Bir kerresinde ben Beyt'in yani Ka'be'nin yanında uyurla uyanık arası bir halde bulunuyordum". Peygamber burada iki kişi arasındaki adamı kasdederek zikretti ve şöyle devam etti; "Derken bana içine hikmet ve imân doldurulmuş altından bir tas getirildi. Göğüsten karnın alt tarafına kadar yarıldı. Sonra karın Zemzem suyu ile yıkandı. Sonra hikmet ve îmân ile dolduruldu. Ve bana katırdan küçük, eşekten büyük beyaz bir hayvan getirildi ki, o Burak'tır. Akabinde ben Cibril'in beraberinde gittim. Nihayet alt semâya vardık.

— Kim o? denildi.

— Cibril'dir, dedi.

— Yanındaki kimdir? denildi. Cibril tarafından:

— Muhammed'dir, diye cevap verildi.

— Ona buraya gelsin diye (da'vet) gönderildi mi? diye soruldu. Cibril:

— Evet, dedi.

— Merhaba gelen Zat'a Bu gelen kişinin gelişi ne güzeldir! denildi. Hadis-i Şerifin devamında Allah Rasulü (s.a.v) Cenab-ı Allah tarafından gönderilmiş olan Peygamberlerle buluştuğunu dile getirmiş, namazın farz kılınışını bizlere aktarmıştır.[Buhari, Bed'ü'l-Halk 6; Müslim, İman 264 (164)]

Miraç hadisesinde Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) O’nun vesilesi ile bizlere çok büyük müjdeler verilmiştir. Bu müjdeler ve bu müjdelerin mahiyetleri şöyledir. İlk olarak verilen ve ümit var olmamıza ve imanımıza sahip olmamızın ne denli önemli olduğunu vurgulayan müjde “Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) ümmetinden Cenab-ı Allah’a şirk koşmayanların Cennete gireceği” dir. Müslüman hayta düşebilir, günahlar içinde olabilir, asla imani konularda inkara gitmemeli Allah Azze ve celle'nin emir ve yasakları inkar etmemelidir zira günahı işlemek günahı, günahı inkar etmek inkarı gerektirir.

Müminler için bir başka önemli müjde namazdır ve namaz müminler için bir göz aydınlığıdır. Müminlerin günahlarını silen onları fuhşiyata düşmekten koruyan bir ibadettir namaz. Namaz kulu Cenab-ı Allah’a yaklaştıran, müminin miracıdır. Namaz sevenin sevdiğiyle buluşma vaktidir ve namaz kulun kendisini Cenab-ı Allah’a arz etme zamanıdır. Namaz ile kalbimiz nurlanır, gönlümüz şenlenir, muhabbetimiz derinleşir, imanımızın lezzetini alır hataların bizlere vermiş olduğu hoşnutsuzluğu gideririz. Yüce Rabbimizin bizlere bildirmesiyle namazın ehemmiyetini şöyle anlamalıyız. “Ey Muhammed! Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak olan namaz elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.”[Ankebut, 29/45]

Cenab-ı Allah miraç kandilimizi mübarek kılsın ve bu geceden istifade etmeyi bizlere nasip etsin. Günahlarımızı, hatalarımızı, kusurlarımızı ve isyanlarımızı bağışlasın. Dualarımızı, yaptığımız ve yapacağımız ibadetlerimizi makbul eylesin ve bizi razı olan ve razı olunanlardan eylesin. Hakkı hak bilip hakka tabi batılı batıl bilip batıdan kaçınanlardan eylesin. Devletimize dirlik milletimize birlik nasip etsin. Bizleri bölmek isteyenlere fırsat vermesin. Ölülerimize rahmet dirilerimize merhamet etsin.

Dualarımızın makbul olması temennisiyle webokur.net Miraç Kandilinizi tebrik ediyor, kendimiz ailemiz, vatanımız, milletimiz ve tüm ümmet-i Muhammed’e hayırlar getirmesini Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum.