Mısır isyanını uluslararası bir mesele haline gelmesinin sebepleri neler olabilir?

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Suga tarafından 23 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Suga

Suga Süper moderatör Yönetici

Mısır isyanını uluslararası bir mesele haline gelmesinin sebepleri neler olabilir?
    Mısır genel valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa, Mora isyanını bastırması karşılığında kendisine vaat edilen Girit valiliğini alamaması üzerine Osmanlı’ya savaş açtı. Üzerine gönderilen Osmanlı ordularını teker teker yendi, sadrazamı esir aldı ve İstanbul’u tehdit etmeye başladı. Bunun üzerine çaresiz kalan Osmanlı, Rusya’dan yardım istedi. Rusya, yardım isteğini kabul ederek donanmasını İstanbul’a gönderdi. Rusya Osmanlı Devleti’ne yardım ederek Boğazlardan serbestçe geçebileceğini düşünüyordu. Rus donanmasının İstanbul’a gelmesi İngiltere ve Fransa’yı kaygılandırdı. Durumun önemini kavrayan İngiltere, Fransa ve Avusturya’yı da yanına alarak Osmanlı Devleti’ne yardım etmeye karar verdiler. Rusya’nın sıcak denizlere inmesine engel olabilmek için Rusya’ya karşı Osmanlı Devleti’ni desteklediler. Rusya’nın İstanbul’dan uzaklaştırılmasının yolu Osmanlı padişahı ile isyancı valinin uzlaştırılmasıyla mümkündü. Bu amaçla Mehmet Ali Paşa’ya baskı yaparak Osmanlı Devleti ile 1833’te Kütahya Antlaşması’nın yapılmasını sağladılar.