Molly Lake Hayatı Hakkında Bilgi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 13 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Molly Lake Biyografi,

Molly Lake kimdir hayatı hakkında bilgi

İngiliz dansçı, bale öğretmeni, koreograf. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda çok uzun bir dönem yöneticilik ve öğretmenlik yapmıştır.

Eğitim hayatını bitirdikten sonra Pavlova’nın topluluğuna katıldı, bu toplulukla beraber dünya turuna çıkmıştır.. 1935'de Markova-Dolin Bale Topluluğu’nun solo dansçılarından biri oldu, 1939′da ise topluluk dağılıncaya değin çeşitli balelerde rol aldı. Daha sonraları Ninette de Valois’nın Academy of Choreographic Art adını taşıyan özel okulunda bale öğretmeni olarak çalışmalara başladı. Ballet Guild Company’deki yöneticilik görevinin ardından 1945′de, dansçı ve bale öğretmeni olan eşi Travis Kemp’le birlikte Embassy Ballet’i kurdu. ardından Continental Ballet adını alan bu toplulukta yönetici ve eğitici olarak çalışmalarını sürdüren Lake ve Kemp 1954′de Türkiye’ye geldi. Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümü’nde yirmi yıl kadar yöneticilik yaptılar, dersler verdiler. 1974′de İngiltere’ye dönen çift 1984′de Londra’da bale çalışmalarını sürdürmektedir.

Lake, Cecchetti’nin yapıtları ve eğitim sistemi üzerine edindiği geniş bilgiyi kendi eğitim çalışmalarında ustalıkla uygulamıştır. Türkiye’de öncü çalışmalar yapmış, birçok Türk dansçısının yetişmesinde emeği geçmiştir.