Montaigne Denemeler Sözleri

Konusu 'Ünlü Sözler' forumundadır ve Elif tarafından 1 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Montaigne Denemeler Anlamlı Sözleri

Fransız deneme ustası Montaigne'in Denemeler isimli en ünlü eserinden çok güzel sözleri bu başlık altına derledik..

İşte Montaigne'den Seçmeler

Başkalarının bilgisiyle bilgin olabilsek bile, ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.

Benim mesleğim ve sanatım yaşamaktır.

Birçok hayvanların, hatta insanların, öldükten sonra kaslarını sıktıkları, oynattıkları görülür. Herkes bilir kimi uzuvlarımız bizden hiç de izin almadan kımıldar, dikilir ve yatarlar. Yalnızca derimizi oynatan bu etkilemeler bizim sayılmaz. Bizim olması için insanın bütünlüğüyle işe karışması gerekir. Uyurken elimizin, ayağımızın duyduğu acılar bizim değildir.

Bir şey koparır bizden yıllar, akıp giderken.

Bilinecek, bilinince de daha fazla hatırı sayılacak diye iyi adam olan, insanların kulağına gitmesi koşuluyla iyilik eden kişi, kendisinden daha fazla yarar sağlanabilecek bir insan değildir.

Bunca bekçili, silahlı evler yok oldu gitti de benimki niçin duruyor? Anlaşılan, diyorum, o evler bekçili, silahlı oldukları için yok olup gittiler. Korunmak saldırana hem istek veriyor, hem de hak kazandırıyor: Her korunma savaşçı bir kılığa girer ister istemez.

Bütün ahlak felsefesi sıradan ve kendi halinde bir hayata da girebilir, daha zengin, gösterili bir hayata da: Her insanda, insanlığın bütün hâlleri vardır.

Cimriliği yaratan yoksulluk değil, zenginliktir daha çok.

Eğitimin insanı bozmaması yetmez, daha iyiden yana değiştirmesi gerekir.

En çok inandığımız şeyler, en az bildiklerimizdir.

Gideceği limanı bilmeyen gemiye hiç bir rüzgardan hayır gelmez.

Kadınların, süs ve aylaklıklarının bizim emeğimizle beslenmesi gülünç ve haksız bir şeydir.

Kendini olduğundan az göstermek, alçakgönüllülük değil, budalalıktır; kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır. Kendini olduğundan fazla göstermek de, çoğu kez gururdan değil budalalıktandır.

Kurnazlıkların para etmediğini gördüm de güldüm.

Olgun bir okuyucu çok kez başkasının yazdıklarında yazarın düğünmediği güzellikler bulur, okuduklarına daha zengin anlamlar ve renkler kazandırır.

Paranın saklanılması, kazanılmasından daha zahmetli bir iştir.

Rahatsız, gözü doymaz, telaşlı bir zengin, düpedüz yoksul bir kişiden daha zavallı gelir bana.

Yasalardan daha çok, daha ağır, daha geniş haksızlıklara yol açan ne vardır?