Mukabele Okumanın Fazileti Nedir?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 18 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Mukabele Okumanın Fazileti

Peygamber Efendimizin sünnetlerinden biri olan mukabele camilerde veya evlerde hafızlar tarafından dinleyenlere karşı Kur’an-ı Kerimi okuması ve dinleyenlerin bunu ezbere ya da yüzünden izleyip sürmeleri anlamına gelmektedir. Bir hadis-i şerifte şöyle buyurulmuştur: "Bir kul Kur’an-ı Kerimi hatmettiği zaman onun hatminin akabinde Allah’ın altmış bin melaikesi dua ederler."

İbn-i Mes’ud (ra) anlatıyor: Resûlullah (asm) bana hitaben:

“Bana Kur’ân oku!” buyurdu Ben:

“Ya Resûlallah! Kur’ân sana indirildiği halde, sana Kur’ân’ı ben mi okuyacağım?” dedim

Allah Resûlü (asm):

“Ben Kur’ân’ı kendimden başka birisinden dinlemeyi hakikaten severim” buyurdu Bunun üzerine, Resûl-i Ekrem’e (asm) Nisâ Sûresinden okumaya başladım Nihâyet; “Her ümmetten birer şâhit getirdiğimiz ve ey Muhammed, onların üzerlerine de seni şâhit olarak getirdiğimiz zaman onların hâli nice olur?” âyetine geldiğimde, Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm):

“Şimdilik yeter!” buyurdu Dönüp baktığımda, bir de ne göreyim, Resûl-i Ekrem Efendimiz’in (asm) iki gözünden yaşlar akıyordu.