Mutlu bir ilişki için altın kurallar

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 3 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Birliktelikte ilişki bozulmaya başlamışsa ve mutsuzluk ortaya çıkmışsa artık araya mesafeler girer. Devamlı kavga, üzüntü ve bunun sonucunda da sessizlik ve kendi dünyalarına çekilmeye iter.. Burada sözlü iletişim yerine sözsüz iletişim devreye girer. Yani bir bakıma aklını okumak deyimi gibi. Çiftler arasında davranışlardan anlamlar çıkarıp, yargılama süreci başlar.

Hemen hemen herkesin geçmişte yaşadığı olumsuz anıları vardır. Aile kavgalarından tutun kırgınlıklara, ihanetlere, küçük düşürmeler ve hayal kırıklıklar. İşte geçmişte yaşanan bu gibi kötü anıları sürekli gündeme getirmek sıkıntı başlatır ve sorunları çıkmaza sokar.

Hatalar, haksızlıklar ve yanlışlıklar iki taraftanda kaynaklandığı halde 'ben daha haklıyım' şeklinde kendini haklı gösterme çabaları başlar.Sorun kimden kaynaklanırsa kaynaklansın öncelikle kendimize bakmamız ve "Ben nerede hata yaptım, yanlışım nedir?" diye düşünmek gerekir. Çünkü sürekli karşı tarafı haksız görmek işin kolayına kaçmaktır.

Sorumluluğun bir tarafa yüklenmesi kişiyi aşırı strese sokar.Gergin,öfkeli ve mutsuz yapabilir. Bu nednele hiç bir cinsiyet ayırımına girmeden yapılabilecek şeyleri ortaklaşa yapmaya gayret göstermek gerekir. Çünkü emek verilmezse ilişkide bozulma başlar.
    Her olumsuz olayda kişi sadece kendisini ortaya koymamalı, olayın sorumluluğunu paylaşmalı.Böylece sevdiğini suçlayıcı küçük düşüren hareketlerden kaçınır. Sorun her ne ise üzerinde düşünülmesi gerektiği mesajını vermelidir.

İlişkileri en çok zedeleyen etkenlerden biri şüphesiz eleştiridir. Özellikle çiftlerden biri haksız bir eleştiriye maruz kalmışsa..Eleştiri yapılacaksa bile daha yumuşak bir ifadeyle yansıtılabilir. Aksi takdirde karşıdaki kişide oluşturduğu duygu yoğunluğu olumsuz ve üzücü olur.Kısaca iletişim dilini iyi kullanmalısınız.