Nafile İbadetlerin Önemi

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 3 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Nafile İbadetin Önemi Kısaca

Nâfile ibâdetler, farzları takviye eden kulları Allâh’a daha çok yakınlaşmasına vesîle olan ibadetlerdir.Farzları tam ve kusursuz olarak, Allâh katında en makbûl mâhiyetiyle edâ edebilmek, (beşeriyet îcâbı) kâmil mânâda mümkün değildir. Her ne kadar ihtimam gösterilse de, elbette çoğu zaman kusur ve hatâlar olabilmektedir. Dolayısıyla bu noksanlığı tamamlamak için nâfilelerden başka çâre yoktur.

Ebu Hüreyre r.a., Peygamber s.a.v.'in şu sözünü rivayet eder:

''Allah azze ve celle buyurdu: 'Kim benim dostuma düşmanlık eder de ona savaş ilan ederim.Kulum bana kendisine farz kıldığım kılmış olduğum ibadetlerden daha sevimli bir şeyle yaklaşamaz. Nafile ibadetlerle de yaklaşmasını sürdürünce ona sevgi duyarım. Kulumu sevince de işiten kulağı, gören gözü, tutan eli ve yürüyen ayağı olurum. Benden bir şey isterse veririm. Bana sığınırsa, onu korurum. Müminin canını almakta tereddüt ettiğim kadar yapacağım başka hiçbir işte tereddüt etmedim. Kulum ölümü sevmez. Ben de onun sevmediğini sevmem.’ ”

[Buhârî, Tevâzu, 6502]