Namaza Başlamadan Önce Okunacak Dua

Konusu 'Namaz Duaları' kategorisindedir ve Yavuz tarafından 26 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Yavuz Üye Üye

Namazdan Önce Okunması Gereken Dua

Namaza Durmadan Okunan Dualar Hangileridir

Namaza başlamadan önce okunması gereken duaların hepsi sünnettir. Peygamber efendimizden bu konuda değişik zamanlarda muhtefil rivayetler aktarılmıştır. İlk önce namaza başlamadan önce ezan ve kamet okunduğu için ezan duası yapılmaktadır. Peygamber Efendimiz Buharinin rivayet ettiği bir hadisi şerifte; "Kim ezanı işittiği zaman, (Ey şu eksiksiz davetin ve kılınacak namazın Rabbi olan Allah'ım Muhammed'e (as) vesileyi ve fazileti ver. O'nu kendisine vadettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır) diye dua ederse kıyamet gününde o kimseye şefaatim vacip olur." buyurmuştur. Ezan yada kamet bitince, ezandan sonra oturarak, kametten sonra ise ayakta eller açılarak şöyle dua edilir.

"Allahumme Rebbe hazihi'd-da'veti't-tammeti vesselatil kaime. Ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refiate vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke la tühlifü'l-miad"

Namaza başlamadan önce ezan duasını yaptıktan sonra Peygamber Efendimizde rivayet edilen şu duayı okuya bilirisiniz. "Allah’ım. Benimle hatalarımın arasını doğu ile batının arası kadar uzaklaştır. Allah’ım. Beyaz elbisenin lekelerden arındırıldığı gibi beni de hatalarımdan arındır. Allah’ım. Kar, su ve dolu ile beni hatalarımdan arındır." (Müslim:1/419)

اَللَّهُمَّ بَاعِدْ بَيْنِي وَبَيْنَ خَطَايَايَ كَمَا بَاعَدْتَ بَيْنَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ

اَللَّهُمَّ نَقّنِي مِنْ خَطَايَايَ كَمَا يُنَقَّى الثَّوْبُ الأَبْيَضُ مِنَ الدَّنَسِ،

اَللَّهُمَّ اغْسِلْنيِ مِنْ خَطَايَايَ بِالثَّلْجِ وَالْمَاءِ وَالْبَرَدِ​

yawux webokur.com

Sayfayı Paylaş