Nasıl Şair Olunur?

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve webkolik tarafından 27 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Şair Olunur ama Nasıl?

İçinizden şiir yazmayı hiç denememiş olan var mı? Ben denedim hem de defalarca...Şair olmak hep çok havalı gelmiştir bana. O üstü kapalı anlatımlar, o kafiyeler semboller, üç noktalar falan...''Ne kadar zor olabilir ki?'' dedim uzun bir süre kendime. Hece ölçüsünün ne olduğunu biliyordum, kafiyeli maniler de yazabiliyordum. Gel gelelim şiir yalnızca kafiyeli dizeler oluşturmak değilmiş. Hatta kafiyeye gerek bile yokmuş çoğu zaman. Peki neydi o zaman şiir yazmanın formülü? Nasıl şair olabilirdim?

Hemen şairlerin hayat hikayelerini araştırdım. Birçok şaire ilham veren konuları maddeler halinde çıkarttım.

İşte Maddeler:

Gece: Sessiz ve loş ışıklı bir ortam...

Müzik: Sizi coşkulandıracak ve duygularınızı harekete geçirecek türden olmalı.

İçecek: Çay, kahve gibi sevdiğiniz bir içecel...(Şairin mazotudur diyenler var.)

Derin duygular: Sizi derinden etkileyen bir olaya odaklanarak heyecanı ortaya çıkarmak gerek.

Bir şiirin ortaya çıkması için ihtiyaç duyulan şeyler bunlarmış.Evet. Fakat ben, kaç kez bu ortamı oluşturdum bilemezsiniz! Kaç gece herkesin yatmasını bekledim... Akşamdan yatağın kenarına içecekler zulaladım. Mumlar hazırladım. Bir tomar A4 kağıdı aldım. En güzelinden dolma kalem ayarladım. Hatta bunun için en ucuzundan da olsa kulaklıklı bir radyo aldım. En hüzünlü ve en sevinçli olduğum anlara odaklanıp durdum. Ama olmadı, olmuyor! Bir türlü istediğim gibi bir şey yazamadım.

Geleydin beri
    Bakaydın bana
    Bi' türlü yazamıyom
    Canım istiyor elma!
    Bu nasıl şiir ha, ha, ha...

Berbat değil mi? Olsun. Denemeye devam edeceğim. Gerçekten bir şeyler ortaya çıkarsa sizinle paylaşırım. Bir de Ankara oyun havaları eşiliğinde yazmayı deneyeceğim. Klasik müzik iyice baydı.

Ben formülü verdim. Eğer bu formülle başarıya ulaşan olursa hiç çekinmeden bize ulaştırsın.

Gerek yok hiç formüle
    Herkes yazıp göndere
    İşte size adresimiz
    www,webokur.net...

2. Abi ben yazabiliyorum hemde onlarin hicbiri olmadan yeterki dusuneyim. Bana yardimci olun paylasmak isterim siirlerimi.

3. Dünya umutların
    hayallerin ötesi
    Bir duayla gerçek olur .
    kaderin kendisi

Ötelerde bir yar var Odur
    efendiler efendisi
    Sen ben bilemeyiz odur
    hakkın kendisi

Kelimeler gelir ya o günde
    gelecek önüme tepsi
    Odur ya sevinçten içecek o
    fincanın hepsi