Nasrettin hocanın hayatı kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Webokur tarafından 14 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Webokur

Webokur Admin

Nasrettin hocanın kısa hayat hikayesi
    Nasreddin Hoca, 1208'de Eskişehir'in bir ilçesi olan Sivrihisar'ın Hortu köyünde dünyaya gelmiştir.
    Babasının adı Abdullah Efendi olan Nasreddin Hoca'nın, annesinin adı Sıdıka Hatun'dur. Babası ve annesi aynı köydendir.
    Babası Hortu köyünde imamlık yapan Nasreddin Hoca, Sivrihisar'da dönemin şartları sebebiyle medrese eğitimi görmüş ve babası vefat ettikten sonra tekrar köyüne dönmüştür. Nasreddin Hoca köyüne döndükten sonra babasının mesleğine devam etmiş, Hortu köyünde imamlık yapmıştır. 1237 yılında Akşehir'e yerleşmiş, burada islam dini ile ilgili çalışmalarını sürdürmeye devam etmiştir.

Kesinliği olmasada bazı kaynaklara göre medresede ders verdiği ve kadılık yaptığı yazılmaktadır ve bu nedenle ona Nasuriddin Hace adı verildiği idda edilmektedir. Daha sonra bu ismin değişip Nasreddin Hoca adına dönüştüğü söylenmektedir. Nasreddin Hoca 1284 yılında islam diniyle ilgili çalışmalarını sürdürdüğü Akşehir'de hayata gözlerini kapatmıştır.

Nasreddin Hoca'nın hayatı ile ilgili bilgiler toplumun onu aşırı sevmesinden dolayı kulaktan kulağa gezmiştir. Bu nedenle Nasreddin Hoca'nın hayatıyla ilgili araştırma yaptığımızda bazı abartılı bilgilere rastlıyoruz. Bu bilgilerin doğru olduğu kesinlikle söylenemez.

nasrettin hoca.jpg

2. eda

eda

neden karışık

3. Çok güzel ödevime yardımcı oldunuz teşekkürler :):):)

4. ben çok kısa demiştim.:(:(:(:(:(:(:mad::mad::mad::mad:;);):):)o_O:eek::p

5. Çok yardımcısı oldunuz tşkler

Son düzenleyen: Moderatör: 9 Şubat 2016

6. Sağolun teşekkürler harika

7. Saolun yazının içeriği kısa ama öz olmuş.:):):) Ödevim için bu içerik işe yaradı.Teşekkürler.;););)

8. Çok güzel olmuş sağolun

9. Fjudjdıfjdudj

10. çok güzel çok işime yaradı:D:D:D:p:p:):);););)

11. hiç de bile polman_23 bence bu kadar kısa okur bence yeteri kadar kısa ve güzel. daha kısasını biliyorsan kendin yazda görelim bakalımmmm:)

12. Çok sağvolun ödevime yardımcı oldunuz ama kısaydı bu teşekkürler:D:D:D:):):):oops:

Son düzenleyen: Moderatör: 25 Şubat 2016

13. :oops::oops::oops: çok güzel :oops::oops::oops:

:);):(:mad::confused::cool::p:D:eek::oops::rolleyes:o_O:p:eek::eek::eek::eek::mad:;):):D:p

14. :oops::oops::oops::oops::oops::oops: çok güzel:oops::oops::oops::oops::oops::oops:

15. Ödevime yardımcı olacağına o kadar çok eminim ki şu anda bile iyi şeyler olacağını hissediyorum.:):):)

16. Çok oy hem ödedim kısa sürdü

17. SÜPER YAZMIŞSINIZ o_O:eek::);):(:mad::D:D:oops::oops::rolleyes: