Necip Fazıl Kısakürek Kimdir Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 18 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Necip Fazıl Kısakürek.... Fikir mimarlarımızdan; sanat, aksiyon, çile ve mücadele adamlarından biri. İsmiyle müsemma bir üstad. Sıfatı: Şair. Edebiyatın hemen her türünde eserler vermiş olmasına rağmen daha çok şairliği ile tanınmış olan "Sultanü'ş-Şuara". Yani şairler sultanı. Yazarlığı, dergiciliği, dernekçiliği ile bütün ülkede sesini yankılattığı kadar, bıkmadan verdiği konferanslarla her köşe bucağa ulaşıp, kendine has hitabetiyle davasını anlatmakta yılmaya, yorulmayan fikir çilekeşi, gönül yolcusu...

İnsan olarak o da kendinde gördüğü, bulduğu birtakım zaaflarla mücadele ederek insan-ı kamil olma yolunda gayret sarf eden "kul" aynı zamanda. "Ben kimim? Neciyim / Bu alemde niçin varım? Nereye gidiyorum?..."sorularına cevaplar bulmaya başladığından itibaren aldığı her nefeste, ömrünün her saat ve dakikasında "Biricik meselem, Sonsuz'a varmak..." düsturuyla yola koyulan, bu uğurda nice engelleri yılmadan, yorulmadan aşmaya çalışarak "sonsuz" olana doğru kıvrıla kıvrıla akan bir ırmak...

Necip Fazıl Kısakürek Kısaca Hayatı

1904'de İstanbul’ doğumludur. Çeşitli okullarda ve Amerikan Koleji'nde eğitim gördü. Orta öğrenimini 1922 yılında Bahriye Mektebi'nde yapmıştır. Bu askeri okulda, din derslerini, Aksekili Ahmed Hamdi'den, tarih derslerini ise Yahya Kemal'den aldı. Ancak asıl manada onu etkileyen öğretmen İbrahim Aşkî'dir. İbrahim Aşkî'nin verdiği kitaplarla, onun tasavvufla ilk temasını sağlamıştır.

Necip Fazıl, 21 yaşında iken yayımladığı Örümcek Ağı adındaki şiir kitabından sonra, 24 yaşındayken de yayımladığı Kaldırımlar adlı şiir kitabıyla tanındı. 1934 yılına kadar yalnızca şair olarak tanınmış ve ünlü Bâb-ı Âli'nin önde gelen isimleri arasında bulunmuştur. 1934 yılında da Abdülhakîm Arvâsî ile tanıştıktan sonra büyük bir değişim yaşamış ve bu değişimi kendisi "...içimi öylesine bir sosyal mücadele ve cemiyeti yorma hamlesi kapladı ki, artık çalışamaz oldum." biçiminde tanımlamıştır. Bu tarihten sonra da Türkiye'nin bir çok ilinde konferanslar düzenlemiş, düzenlemiş olduğu konferanslardaki sözlerinden dolayı hakkında davalar açılmıştır ve bu davalar sonucunda öncülük ettiği Büyük Doğu Hareketi'ne dair yayın yapan Büyük Doğu Dergisi yayın hayatı boyunca 16 kez kapatılmıştır, Necip Fazıl'ın eserleri toplanmış ve basımı da yasaklanmıştır.

2. Elif

Elif Yönetici Admin

Seçtiği yol zorluklarla doludur. Ve yolculuğu çetindir, çilelidir. O, sonsuz olanda, sonsuzluğa kavuşmak ümidi ile dağların yüklenemediğini sırtlamaya, taşımaya çalışan arş'a gebe olmanın sancısıyla kıvranan, "toz kanatlı bir kelebek..."