Nene Hatun Biyografisi

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Yavuz tarafından 18 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Nene Hatun Kimdir Kısa Biyografisi

Nene Hatun Erzurum ilinde Osmanlı zamanında 1857 tarihinde dünyaya gelmiştir. Osmanlının son dönemlerinde başına üşüşen düşmanları karşısında korkusuzca mücadele vermiş fertlerden yalnızca bir tanesidir. Bir sabah minareden Allah için cihat salasını duyunca imanının gereği olarak evde çocuklarını yalnız bırakarak ölümün kol gezdiği Aziziye Tabyalarına savaşa katılmıştır. Nene Hatun savaştan sonra o günü şöyle anlatıyor. "Ağabeyim Hasan cepheden ağır yaralı olarak gece eve gelmişti. Bir yandan onun yaralarına bakarken diğer yandan da 3 aylık çocuğumu emziriyordum. Kardeşim o gece Hakk'a teslim oldu. Sabaha karşı minarelerden (Moskof Aziziye tabyalarına girdi) anonsuyla cihat çağrısı yaptı. Çocuğumu Cenabı Allah'a emanet ettikten sonra, ağabeyimin tüfeğini ve satırımı alıp Aziziye Tabyalarına doğru gittim. Tabyanın mazgallarından düşman ölüm yağdırıyordu. Düşmanda iyi silah vardı, bizde de iman gücü. Satırım durmadan kalkıp iniyordum." diyerek göz göze nasıl çarpıştığını anlatıyor. Nene Hatun 98 yaşında soğuk algınlığı ve zatürreden 1955 tarihinde vefat etmiştir.