Niels Bohr Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Elif tarafından 6 Ekim 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Niels Bohr Kimdir Biyografi

Niels Bohr hakkında bilgi

7 Ekim 1885'de Kopenhag doğan Danimarkalı fizikçi asıl adı Niels Henrik David Bohr, Kuantum kuramının atom yapısının belirlenmesinde ilk defa kendi adı ile anılan atom modelini oluşturdu. Kuantum fiziğinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı.
    Ayrıca atom çekirdeğinin 'sıvı damlacığı modeli'ni geliştirdi.

Bohr, kişiliği ve davranışları ile her zaman gençlere ilham kaynağı oldu. Danimarka halkının övgüyle bahsettiği isimlerden biri olan Niels Bohr ülkesi için önemli bir kişiliktir.

Daha önce Rutherford'un olağanüstü kabiliyetini farketmiş olan Thomson, Danimarkalı gence sıradan biri gözüyle bakıyordu.Bir toplantıda Bohr'un ileri sürdüğü bir çözümü irdelemeden hatalı diye geri çevirir, daha sonra aynı çözümü kendisi dile getirir.

Bu olayı içine sindiremeyen Bohr yeni arayışlar içine girer.

Bilim dünyasının parlayan yıldızı Rutherford, katıldığı bir konferansında coşkusuyla büyülenen Bohr, Cavendish'i bırakır, Manchester'de onun ekibine katılır. Rutherford deneyciydi, Bohr ise kuramsal araştırmaya yönelikti.
    Ama iki bilim adamı arasındaki ilişki hayat boyu süren bir dostluğa dönüştü. Bohr biricik oğluna hocanın adını (Ernest') verdi.
    Bohr atomun kuantum kuramını yayımlamadan önce Rutherford'un incelemesine sunmuştu.

Bohr ve Einstein (1925)

1913'te Bohr'un kuramı İngiltere'de yayımlanır. Ancak, bilim adamlarının bir bölümünün tepkisi olumsuzdur.Onlara göre ortaya konan, bir kuram olmaktan çok rakamlarla oluşturulmuş bir düzenlemeydi. Fakat başta Einstein olmak üzere bazı bilimadamları, çalışmanın büyük bir buluş olduğunu farketmişlerdi. Kuramın, spektroskopi biliminin atomik temelini kurduğu çok geçmeden anlaşılır.
    Bir yandan da kuramı doğrulayan deneysel kanıtlar birikmeye başlar.

1922'de Kopenhag Teorik Fizik Enstitüsü başkanlığına getirilen Bohr, Nobel Ödülü'nü alır. Artık kısaca "Bohr Enstitüsü" diye anılmaya başlayan Enstitü'ye dünyanın bir çok ülkesinden genç fizikçilerin akını başlar. Gelenler arasında Heisenberg, Pauli, Gamow, Landau gibi daha sonra ün kazanan genç araştırmacılar da vardı.
    Dünyanın en canlı bilim merkezine dönüşen Enstitü bir grup üstün yetenekli genç için bulunmaz bir eğitim ortamı olmuştu.

1939'da Son önemli çalışmasını yaptı. Yeni keşfedilmiş olan çekirdek bölünmesinin neden bazı çekirdeklerde olup diğerlerinde olmadığını açıklamak için, bir büyük çekirdek ile bir sıvı damlası arasındaki benzerliği kullanmıştı.
    II. Dünya Savaşı sırasında Bohr, New Mexico'daki Los Alamos'ta (ABD) atom bombasının geliş*tirilmesine katkıda bulundu. Savaştan sonra Kopenhag'a döndü ve burada 1962'de hayatını kaybetti.
    Aldığı Ödülleri
    1922 Nobel Fizik Ödülü
    1961 Sonning Ödülü

2. Cevap: Niels Bohr Kimdir?

Bende kuantum teorisini ilk Einstein buldu zannediyordum.Çok yararlı olmuş teşekkürler.

3. Cevap: Niels Bohr Kimdir?

Kendisinin oluşturduğu atom modelini öğrenmek için az uğraşmadık :D
    Teşekkürler bilgiler için :)