Nükleik Asitler Hakkında Bilgi Kısa

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 18 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

1. Chanyeol

Chanyeol Süper moderatör Yönetici

Nükleik Asitler

Nükleik Asit tüm canlı yapılarda hatta viruslerde çekirdekte bulunan topluluk halinde bulunan polimer yapılardır. Bu yapı çekirdek içinde bulunan kalıtım yapılarının en küçük birimlerini oluşturur. Biz bu yapılara DNA ve RNA diyoruz. Nükleik Asit olan DNA ve RNA kısmen aynı görevi görüşmelerde daha çok yapı bakımından birbirinden ayrılır. Ayrıca RNA üretimi DNA tarafından gerçekleşir.

Nükleik Asitlerden biri olan DNA sarmal yapıdadır. Hücre içerisinde çiftler halinden bulunur. Hücrenin kalıtım maddelerinin çoğunu kendinde barındırır. İçinde bulundurduğu şeker deoksriboz adı verilen 5'li atom yapısından oluşur. Ayrıca RNA'dan farklılık göstermesinin temel yapısıdır. Ve RNA'yı sentezler.DNA içinde adenin, guanin, stozin ve timin bazlarını bulundurur.

Bir başka Nükleik Asit ise RNA Nükleik Asididir. Az öncede bahsettiğiniz gibi DNA ile sentezlenir. Kalıtım metaryali bulundurmaktan çok DNA'ya yardım etmekle görevlidir. İçinde bulundurduğu şeker 3'lü atom yapısından oluşan riboz şekerini bulundurur. Yapısını adenin,stozin, guanin ve urasil bazıları oluşturur.

Nükleik Asitlerin yapısı düz ve sarmal şeklinde olmak üzere 2 şekilde oluşur. Genellikle sarmal yapıları halinde karşımıza çıkar.

Nükleik Asitlerin karşımıza genellikle sarmal yapı olarak çıkmasının temel nedeni kolay açılıp yenilerinin üretimin kolay olmasıdır. Nükleik Asitlerin genel yapısı 3 ana yapıdan oluşur.

Nükleik Asidin Yapısı:
    • Azotlu bazlar (adenin, timin, guanin, timin veya urasil)
    • Şeker (deoksriboz veya riboz şekerleri)
    • Fosfat grubu