Okullarda Z-Kütüphane devri

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

MEB'dan Z-Kütüphane devri

Okullarda Z-Kütüphane dönemi..Okuma kültürünün geliştirilmesi için bilgisayardan elektronik eğitim cihazlarına, internetten zeka oyunlarına kadar bir çok materyallerin bulunduğu z-kütüphaneler kuruluyor.

Eğitim ve öğretime destekte bulunmak amacıyla her geçen gün yeni projeler gündemde. Milli Eğitim Bakanlığı ‘Okullar Hayat Olsun' projesi ile eğitimi topluma yaymak ve okulları toplumla bütünleştirmek amaçlanıyor.

Eğitim saatleri dışında dersliklerin, konferans salonlarının toplum hizmetine açılmasına yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Bu projelere ek olarak, z-kütüphaneler yani zenginleştirilmiş kütüphane oluşturuyor.

Eski okullarda giriş katlarına ve daha önce üst katlarda bulunan bilgi teknolojileri sınıfları bir araya getirilerek kütüphaneler kuruluyor.Yeni yapılan okullarda da z-kütüphaneler yapılacak.

Z-kütüphanelerde elektronik kaynaklar ile temel eserler olacak.Çocuk edebiyatı, güncel kitaplar, satranç masaları, yapbozlar, zeka geliştirici oyuncaklar, öğrenme oyunları, CD, DVD ve bilgisayar oyunları ve filmler de bulunacak. Öğrenciler bu kütüphanelerde ödevlerini yapabilecek. İnternete girebilecek ve kitap okuyabilecek. Kütüphanelerde ayrıca öğrencilere basılı, sesli ve elektronik kitaplar verilecek. z-kütüphaneler hafta sonları da dahil akşam saat 21.00'e kadar açık olacak.

Ayrıca öğrencilerin dinlenmesi için kütüphanelere yer minderleri, koltuk ve kanepe gibi oturma alanları olacak.
    İstanbul'da 6, Ankara'da ise 3 adet z-kütüphanelerden yapıldı. Bir çok il ve ilçede kütüphanelerin yapımına halen devam ediliyor.
    Z-kütüphaneler sayesinde çocuklar internet kafelere gitme ihtiyacı duymayacak.