Oruç tutmak insanı kötülüklerden nasıl alıkoyar

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve Elif tarafından 21 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Oruç tutmak insanı kötülüklerden nasıl alıkoyar

Oruç Kötülüklerden Korur

Kutsal kitabımız Kuran'da orucun farz kılındığını bildiren ayetin sonundaki "ta ki korunasınız" ifadesi orucun hikmetini apacık ortaya belirtmektedir.Allah, her derde bir deva, her hastalığa bir ilaç verdiği gibi kötülüklere karşı da korunma araçları vermiştir. İşte orucun bir özelliği de bizi kötülüklerden koruyan bir ibadet oluşudur.

Bu konuda Peygamber Efendimiz orucun bu özelliğini hepimizin kolayca anlayabileceği şekilde güzel bir benzetmeyle açıklayarak şöyle buyurmuştur;

"Oruç bir kalkandır, o halde oruçlu kötü söz söylemesin. Kendisi ile çekişip kavga etmek isteyen kimseye iki defa, "ben oruçluyum" desin."

Bildiğimiz gibi kalkan, savaşlarda kişiyi düşmanın kılıcından koruyan bir vasıtaydı.Kalkan, sahibini düşmandan koruduğu gibi oruç da aynı şekilde kişiyi kötülüklerden ve günah işlemekten korur. Oruçlu, kötülüğü başlatan kişi olmayacağı gibi, kendisine fena söz söyleyen ve kavga etmek isteyenlerin bu davranışlarına karşılık: "Ben oruçluyum, ben oruçluyum" diyerek nefsine hakim olacak ve kendisini kavganın içine çekmek isteyenlere uymayacaktır.

Böylece oruç, bir kalkan gibi kişiyi kötülüklerden korumuş olacaktır.

Oruç, kişiyi sadece kötülüklerden korumakla kalmayacak, onu cehennem ateşinden de koruyacaktır. Çünkü, insanı cehenneme sürükleyen kötülüklerdir, bunlardan uzaklaşan cehennemden de uzaklaşmış demektir.

Oruç, bize daima Allah'ı hatırlatır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Bir ay boyunca devam eden bu manevi eğitim sonucu Allah korkusu kalblere iyice yerleşir,bunun olumlu tesiri ile de insan davranışlarını kontrol altına alarak her türlü kötülükten uzaklaşmış olur.