Oruç ve Kur'an-ı Kerim'in Şefaati

Konusu 'Dini günler ve geceler' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Oruç ve Kur'an-ı Kerim'in Şefaati

Kur'an-ı Kerim Ramazan ayında Peygamber Efendimize (s.a.v) gönderilmiştir. Bu yüzden büyüklerimiz Ramazan ayında normal zamanlardan daha fazla Kur'an okumuşlardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) bir hadislerinde Ramazan ayının Kur'an'la geçirilmesini faziletini şöyle anlatmıştır:

''Kıyamet günü oruç ve Kur'an kişiye şefaat ederler. Oruç der ki: 'Ey Rabbim! Ben bu adamı yemekten içmeden alıkoydum. Bana onun hakkında şefaat etme yetkisi ver'. Sonra Kur'an dile gelir ve 'Ey Rabbim! ben bu kişiyi gece uykusuz bıraktım. Geceleri beni okudu. Bana, onun hakkında şefaat etme yetkisi ver' der. Allah Teala her ikisine de şefaat etme yetkisi verir ve onlar da kişiye şefaatçi olurlar.'' (Ahmed b. Hanbel)

Hz. Fatıma'nın (r.a) naklettiğine göre, Resulullah (s.a.v) her sene Cebrail'e (a.s) Kur'an-ı Kerim'i ezbere okudu. Vefat edeceği sene ise iki kere okumuştur. (Müslim) Bu sebeple İmam-ı Azam Ebu Hanife (r.a) ''Kim senede iki defa Kur'an-ı okursa, onu hakkını vermiş olur. Çünkü Resulullah (s.a.v) her sene Cebrail'e Kur'an'ı bir defa okumuştur. Vefat edeceği sene ise iki defa okumuştur'' der.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) gibi Sahabe-i Kiram da Ramazan'da daha çok Kur'an okudu. Seyyid Muhammed Raşid el-Bilvanisi Hazretleri diğer zamanlarda günde bir cüz Kur'an-ı Kerim okurken, Ramazan ayında iki günde bir hatim indirirdi. Ramazan ayında amelini özellikle artırır, gece ve gündüz olmak üzere günde iki defa da tesbih namazı kılardı.