Osmanlıda acemi ocağı

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Yavuz tarafından 1 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Osmanlıda acemi ocağı nedir?

Acemi Ocağı Osmanlı Devletinde Acem oğlanlarının Ocağı olarak saray ailesi için öğrenci ile başta piyadeler olmak üzere kapıkulu askerlerini ihtiyaç duyduğu erleri yetiştirmek üzere oluşturulmuş bir kurumdur. Osmanlıların sınırları içindeki müslüman olamayan ve Balkan topraklarında 8 ile 18 yaş arasında çocuk ve gençlerin toplanarak oluşturulmuş devşirme usulüyle Acemiocağı asker ve bürokrat yetiştirmekteydi. Osmanlıda Acem Oğlanları acemi ocağına değişik şekillerde seçiliyordu. Bunlardan bir tanesi Osmanlı sınırları içinde yaşayan ailelerin fazla çocukları varsa istekleri ile bu ocağa dahil ediliyor ve eğitim görüyorlardı. Eğer Hristiyanlardan alınmışlarsa Müslüman bir aileye verilerek dil ve din konusunda görüp yaşayarak eğitim almaları sağlanıyordu. Ayrıca acemi ocaklarına savaşlarda yetim ve kimsesiz çocuklarda bu ocaklara alınarak hayata topluma kazandırılıyordu. Bu gün sokaklarda ki tinerci ve evsiz gençliği gördükçe söndürülen bu ocaklara ne kadar ihtiyacımız olduğunu anlıyoruz.

Osmanlı Devletinde Acemi ocaklarına alınan gençler zeka seviyelerini beceri ve kabiliyetlerine göre sınıflara ayrılarak eğitimlerine öyle devam ediyorlardı. Acemi ocaklarından mezun olan öğrenciler başta Yeniçeri Ocağı Kapukulu askerleri olmak üzere devlet görevleri alırlardı. Kabiliyet ve zekalarına göre saray içinde bürokratik görevler alma imkanları da vardı. Acemi ocaklarından yetişmiş çok ünlü devşirme bürokratlar mevcuttur. Osmanlı Devletinde acemi ocağı ilk olarak Birinci Murat zamanında Çandarlı Kara Halil Paşa isimdeki bir general tarafından teklif edilerek Gelibolu'da kurulmuştur. (Kaynak:vikipedi)