Osmanlılar Rumeli'ye Nasıl Geçti

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve webkolik tarafından 5 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Osmanlılar Rumeli'ye Nasıl Geçtiler?

Osmanlılar Rumeli'ye ilk olarak Bizans İmparatoru Kantakuzene yardım amacıyla geçti. Bizans İmparatoru Sırp Krallığına karşı, o dönemde kızıyla evli olan Orhan Gazi'den yardım istedi.Orhan Gazi de oğlu Süleyman paşa yönetiminde bir kuvveti imparatorun yardımına gönderdi. Süleyman Paşa Sırplara karşı büyük bir başarı elde etti (1353). İmparator bu yardım karşılığmda Gelibolu Yarımadasındaki Çimpe Kalesini Osmanlılara verdi. Bu kale Osmanlıların Rumeli fetihleri için önemli bir üs hâline geldi. Osmanlıların Rumeli'yi fethetmelerinde denizci bir beylik olan Karesi Beyliği”nin alınması da etkili oldu. Karesi Beyliğinin değerli komutanlarından Hacı İlbeyi, Evrenuz Bey ve Ece Halil bu fetihlerde önemli hizmetlerde bulundu.

Osmanlılar fethedilen yerlerdeki yerli Hiristiyan halkın dinî ve sosyal hayata karışmamış, halka ağır vergiler yüklememiş ve adaletli bir yönetim sergilemiştir.Hristiyan halk, Türkmenlerin kendi idarelen'nden yıllarca zulüm gören Balkan halkaları da
    Osmanlı yönetiminde yaşamayı seve seve kabul etmiştir.Osmanlı Devleti, 1350-1400 yılları arasmda, Fırat boylarından Eflak ve Sırbistana geniş bir bölgeye hâkim, güçlü bir devlet olarak ortaya çıktı. Osmanlılar Rumeli yönünde yapılan fetihler sonucunda, diğer beylikler üzerinde üstün bir konuma geldi.
    I.Murat zamanında Anadolu'da ve Balkanlarda Osmanlı hâkimiyeti kurulmaya başlandı.Balkanlarda güçlenen Osmanlılar, Anadolu'daki toprak kazançlarını çoğunlukla barışçı yollarla gerçekleştirdiler. Germiyanoğulları ve Hamitoğulları topraklarının bir kısmını
    savaşmadan (gelin çeyizi olarak ve satm alarak) kendi topraklarına kattılar. Kendini Selçuklu varisi kabul eden Karamanoğullarım ise kendilerine bağladılar. Yıldırım Bayezit döneminde Balkanlarda üstünlük Osmanlılara geçti. Anadoludaki diğer Türk
    beylikleri Osmanlı hâkimiyetine almarak Anadoludaki siyasi birlik sağlandı.

Son düzenleme: 9 Ağustos 2013