Ozon tabakasına zarar veren maddeler nelerdir kısaca

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Mira tarafından 11 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Ozon tabakasına zarar veren maddeler nelerdir  Ozon tabakasının diğer adı ozonosfer olarak bilinirken, dünyamızda makineleşmenin gelişmesi insan gücünden daha çok onların çalışmasıyla birlikte gün geçtikce ozon tabakasına zarar vermektedir.Bizleri güneş ışınlarından uzaydan gelebilecek olan herhangi tehditlere karşı koruması ve oksijenimizin dünya dışına çıkması önlemektedir.

  Ozon tabakasına zarar veren parfümler, spreyler, egzoz gazları, sanayi gazları gibi bir çok örnek verilebilir.

  Ozon Bakasına Zararlı Olan Kimyasallar

  Kloroflorokarbonlar (CFC’ler), genel olarak klima sistemlerinde, buzdolaplarında köpük üretiminde (örneğin yataklar için) kullanılır.

  Halonlar, yangın söndürme cihazlarında kullanılır.Metil bromid, tarımda böcek ilacı olarak kullanılır.Ozon Deliği Nedir?

  Ozon deliği gerçekten bir delik değildir. Ozon tabakasındaki bir incelmedir. Bu ozon tabakası gittikçe inceliyor anlamındadır. Bunun sebebi bizlerin havaya saldığı kimyasallardır. Bu kimyasallar günlük yaşamımızda kullanırlar ve ozon tabakasına zarar verirler.Modern cihazlar ozon tabakasındaki incelmeyi belirleyebilmektedir. Ölçümler Güney Kutbundaki (Antartika) incelmenin Kuzey Kutbuna göre daha büyük olduğunu göstermiştir. Ozon tabakasındaki bu incelme bir şey yapılmazsa daha da büyüyecektir.