Peri Bacaları İle İlgili Bilgiler Kısa

Konusu 'Hakkında bilgi' forumundadır ve Lavinia tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Peri Bacaları İle İlgili Bilgi Kısaca

Peri Bacaları Kapadokya bölgesinde bulunan doğal yapılara verilen isimdir. Peri bacaları Kapadokya çevresinde bulunan yanardağlardan püsküren lavların milyonlarca yıl boyunca akarsuların ve rüzgarın aşındırması ile şekillenmişlerdir.

Vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgârın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ‘Peribacası’ adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır. Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması, sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuş, alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemelerin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş, böylece üst kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır. Daha çok Nevşehir-Avanos-Ürgüp civarında bulunan şapkalı peribacaları konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya bloğu bulunmaktadır. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan; şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Yani şapkayı oluşturan kaya türü, gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklıdır.

Bu peribacasının oluşumu için ilk koşuldur. Şapkadaki kayanın direncine bağlı olarak, peri bacaları uzun veya kısa ömürlü olmaktadır. Kapadokya Bölgesi’nde erozyonun oluşturduğu peribacası tipleri; şapkalı, konili, mantar biçimli, sütunlu ve sivri kayalardır.

2. harika yazmış

Son düzenleyen: Moderatör: 9 Aralık 2014

3. Çok güzel olmuş çok teşekkür ederim sayenizde çok güzel bilgiler edindim :)

4. ÇOK UZUN BİR YAZI OKUMA ZAHMETİNE BİLE KATILMADIM KISA BİR YAZI DEDİK İYİ Kİ KISA DEMİŞİZ.

5. KISA DEMESEK HERALDE 4/5 SAYFALIK ÇIKICAK :mad::(

6. teşekkür ederim

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Nisan 2015

7. teşekkürler

Son düzenleyen: Moderatör: 14 Nisan 2015

8. süper kısa mısa ama birsürü bilgi var teşekkür

9. kısa olmasına rağmen çok bilgi var:):rolleyes::mad:

Son düzenleyen: Moderatör: 6 Mayıs 2015

10. çok teşekkürler saolun

11. çok tesekkur ederim kısa olmasına ragmen cok bilgi var...:):p:oops:

12. Nil

Nil

:DÇok teşekkürler:)

13. Çok güzel :pama kısa demesek 10-15 sayfa çıkacak :oops::mad:

14. Tşk Ödevimde Kullandım saol

15. Çok teşekkürler işime yaradı

Son düzenleyen: Moderatör: 25 Mayıs 2015

16. Çok teşekkür ederim çok yardımcı bir yazı

17. çok uzun kitapta 5 satırlık yer var kısa demesek 20 sayfalık yazarsın bun e ya kısa dedeik anlamıyormu

Son düzenleyen: Moderatör: 5 Haziran 2015

18. siz ne diyorsunuz ben bu konuyla tarihi eserlerimizi arkadaşlarıma sundum ve öğretmende beğendi sizi terbiyesiz tavuklar:mad::mad::cool::cool:

19. Nil

Nil

çooook güzel bir yazı olmuşşş ya:p:p:p:p

20. türkçaden 5 aldım yaşasın