peygamber efendimizin ağız ve diş temizliği örnek davranışları

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Ceren tarafından 9 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

peygamber efendimizin ağız ve diş temizliği örnek davranışları

Peygamber Efendimiz (s.a.) ağız ve diş temizliğine büyük önem vermiştir. Ağız ve diş temizliğini önemli bir ödev olarak görmüş, “Bireyin ağız temizliğine önem vermesi yaratılışının gereğidir.” (Müslim, Tahâre, 56.) buyurmuştur.
    Peygamber Efendimiz (s.a.), her yemekten önce ellerini, sonra da ellerini ve ağzını yıkardı. Bir şey yedikten sonra dişlerinin aralarında kalan kırıntıları çıkarıp temizler, (Darimi, Et’ıme, 42.) süt gibi yağlı bir içecek içildiğinde ağzını su ile çalkalar, “Süt içtiğiniz zaman ağzınızı su ile çalkalayınız. Çünkü süt yağlıdır.” (İbn Mâce, Tahâret, 68.) buyururdu.

Peygamber Efendimiz (s.a.) ağız ve diş temizliğinde misvak adında lifl i bir ağacın ince dallarını kullanırdı. Kullanmadan önce dalın ucunu açar, ıslatır, fırça hâline getirirdi. Misvak, “fırçalamak” ya da “fırça” anlamlarına gelir.

Peygamber Efendimiz (s.a.), “Orada temiz olmayı arzu eden ve seven kişiler vardır.” (9. Tevbe suresi 108.) âyeti, Kubâ’daki Müslümanlar hakkında inmiştir”. buyurmuş, Kubalıların bu övgüyü temizliklerine dikkat etmelerinden ve tuvalet temizliklerini su ile yapmalarından dolayı kazandıklarını belirtmiştir. (İbn Mâce, Tahâret, 28.).

Ağız ve diş temizliğine Allahü Teâla’nın da büyük bir önem verdiğini açıklayan Peygamber Efendimiz (s.a.), bu konuda kendisine gelen emirlerin çokluğunu, “Dişleri fırçalamakla o kadar çok emrolundum ki bana farz kılınacağından endişe ettim.” (İbn Hanbel, III, 490, V, 263; İbn Mâce, Tahâret, 7.) sözleriyle ifade etmiştir. Peygamber Efendimiz (s.a.) kendisine, Allah’ın Cebrail yoluyla ilettiği ağız ve diş temizliği konusundaki bu yoğun emirleri, aynıyla çevresine iletmiştir. Bu konudaki titizliği ve ısrarlı tavsiyelerinden etkilenen çevresi de Peygamber Efendimizle (s.a.) aynı duyguları yaşamıştır. Öyle ki sahabeden Abdullah İbn Abbas, “Rasulullah bize misvak kullanmayı o kadar çok emretti ki neredeyse hakkında ayet inecek zannettik!” (Ahmed b. Hanbel, I, 285.) demiştir. “Eğer müminlere zorluk vermeyecek olsaydım... her namaz öncesinde dişlerini temizlemelerini emrederdim.” (Ebu Davud, Tahare, 25.) buyuran Peygamber Efendimiz (s.a.) her gün pek çok kez dişlerini fırçalardı. Evine girdiğinde ilk işi dişlerini fırçalamak olurdu. (Ebu Davud, Tahare, 27.)

Gece olsun gündüz olsun yatmadan önce abdest suyu ve misvakı hazırlanıp belli bir yere konurdu. Uykudan uyanınca abdest alır, abdest almadan önce de mutlaka dişlerini temizlerdi. (Ebu Davud, Taharet, 30; Nesai, Taharet, 2.) Oruçlu olduğu zamanlarda bile dişlerinin temizliğini ihmal etmeyen Peygamber Efendimiz (s.a.), çevresine de “Oruçlunun hayırlı hasletlerinden biri, misvak kullanmasıdır.” (İbn Mâce, Sıyâm, 17.) buyururdu.

Allah Resulü misvak ağacını bulamadığı zamanlarda zeytin ağacının dallarını kullanır, zeytin ağacından yapılmış fırçayı çevresine de tavsiye ederdi. Şöyle buyururdu: “Mübârek zeytin ağacından yapılan misvak ne güzeldir. Misvakla hem ağız temiz olur hem de dişler sararmaktan korunur. Zeytin ağacından yapılan misvak, benim ve benden önceki peygamberlerin misvakıdır.” (Heysemî, Mecmeu’z-Zevaid, II, 100.)

Fırça olmadığı takdirde temiz parmaklarla sürterek ağız ve dişlerin temizlenebileceğini belirtmesi (Ali el-Müttaki, Kenzü’l-Ummal, IX, 311.) de Allah’ın elçisinin (s.a.) bu konuda ne kadar titiz olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.