Peygamber Efendimizin Aile Sevgisi

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Lavinia tarafından 24 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Hz. Muhammed'in Aile Sevgisi

Efendimizin Aile Sevgisi hakkında bilgi

İslamiyet , güzel ahlak demektir. Güzel ahlaklı olmamız gereken ilk kişiler aile bireyleridir. Eşsiz bir ahlaka sahip olan Pergamber Efendimiz eve gülümseyerek girer, selam verirdi. Peygamber Efendimiz hanımlarına karşı merhametli, nazik ve kibardı. Onların bütün duygularını önceden hissediyor, onlara vakit ayırıyor, sohbet ediyor, tesellî ediyor, onlara kendilerini sevdiğini söylüyordu.

"Hz Aise peygamberimizle yeni evlenmişti. Eşinin kendisini sevip sevmediğini merak etmekteydi.Ya da kendini ne kadar ve nasıl sevdigini.Aise bu düşüncesini peygamberimizle konuşmadan edemedi.
    _ey allahın resulu beni seviyor musun?
    _evet ya Aişe tabi seviyorum.
    Aise dahasınıda merak ediyordu acaba nasıl seviyordu? Hemen sordu.
    _Beni nasıl seviyorsun?
    Peygamberimiz sevgi şeklini tanımladı eşine:
    _Kördügüm gibi.
    Bu cevap Hz aise yi cok sevindirdi.Çünkü kördügüm açılmazdı. Açılmayan bitmeyen sırlı bir sevgi demekti bu.
    Alacagı cevap onu çok mutlu ettigi için, Hz Aise kadınca bir ihtiyaçla sık sık sorardı:
    _Ey Allahın resulu kördügüm ne alemde?
    Peygamberimiz Aişeyi mutlu eden cevabı verdi her defasında:
    _İlk günkü gibi...
    Sevmekte de eşsizdi O... "

Hz. Muhammed (s.a.v.) sokak ve çarsilarda karsilastigi çocuklara selâm verir , saçlarini oksar ve onlara ikrâmda bulunurdu. Çocuklara karsi çocuk gibi davranir, onlarin dünyalarina girebilmeyi en iyi O basarirdi. Bir hadis-i seriflerinde: "Küçük çocugu olan, onun hatiri için çocuklassin.'' buyurmuslardir.