Peygamber Efendimizin Boykot Yılları

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Yavuz tarafından 5 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Hz.Muhammed (as) Efendimizin Boykot Yılları

Rasulullah Efendimizin Boykot Yılları

Hz.Muhhamed Mustafa aleyhisselam Efendimizin, Mekke'de vermiş olduğu mücadelenin yedinci yılında; müşriklerin Darun Nedeve denilen kararlarını aldıkları mecliste ortaklaşa bir metin hazırlayıp Kabe'nin duvarına asmaları ile müslümanlara boykot ve ambargo başlamıştır.

Bu boykota göre mülümanlara asla yardım edilemeyece, onlar ile alış veriş yapılmayacak ve hatta kız alınıp verilmeyecekti. Bu ambargo tam olarak iki yıl sürmüştür. Ambargo yıllarında Habbap Bin Eret Peygamber Efendimiz Kabe'nin yanında dua ile meşgulken gelip; "Ya Rasulallah! Dua buyurmazmısın Cenabı Allah yardımını göndersin" diyor. Peygamber Efendimiz cevaben "Sabredin Cenabı Allah'ın yardımı yakındır. Sizden önce nice kavimler geldiki imanlarından ötürü ateşten çukurlara atılırlardı. Yere gömülüp başlarından testreler ile ikiye bölünürlerdi. Etleri demir taraklar ile taranırdıda yinede sabredelrer imanlarından dönmezlerdi." mealinde cevap vermiştir. Habab Bin Eret Mekkeli müşrikler tarafından bir seferinde ateş üzerine yatırılmış kalmasın diyede gösüne basmışlardı. Görenler diyorki ateşi ancak Hababın yanan etlerindeki sular yağlar söndürdü.

Ambargo sürüp giderken müslüman mahallelerindeki hasta ve çocukların sesleri müşriklerin evlerine kadar ulaşıyordu. İki mekkeli duruma dayanamayıp isyan ettiler. Nihayetinde ambargonun kaldırılmasına karar verildi. Şimdi kendim dahil olmak üzere soruyorum. Bu gün neyin kavgasını veriyoruz. Ömürlerimizi hangi amaca harcıyoruz. Gelip geçici olan şu dünya hayatında uhrevi değerlerimizi hangi sebepler ile feda ediyoruz. Ambargo kırılmıştı, ama müslümanlar eskisinden daha sağlam bireyler olarak mücadelelrine devam ettiler.Selam hidayete tabi olanlarındır. Allah'ın rahmeti kimsenin tekelinde değildir. Ancak hak eden kulları üzerine olacaktır.
    YavuzYıldırım webokur.net