Peygamber Efendimizin Güzel Ahlakından Örnekler

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Yavuz tarafından 25 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. Hz. Muhammed (as) Efendimizin Güzel Ahlakından Örnekler

Rasulullah Efendimizin Güzel Ahlakından Örnekler

Efendimiz bir yolculuğa çıktığı zaman bineğine yanındaki ile değişerek binerdi. Dışarıdan geldiğinde önünde ayağı kalkılmasını istemezdi. Peygamber Efendimiz insanların sözlerini kesmeden onları sonuna kadar dinledikten sonra konuşurdu. Bir keresinde sahabeden biri ile bir yerde buluşmak üzere anlaştılar. Hz.Muhammed (as) Efendimiz oraya üç gün aynı saatte gitti adam unutmuştu hatırlayınca Rasululah efendimizi görünce özür beyan etti. Sahabe ile beraber yemek yer çalışır ve mücadele ederdi.

Peygamber Efendimiz bir uygulaması hakkında Cenabı Allah'tan uyarı aldığı zaman o hatada ısrar etmez, hatasını düzeltir hak sahibinede hakkını iade ederdi. Müşriklerin yanında bir an ilgilenmediği Hz. Abdullah İbni Mektumu gördüğü zaman hep uyarıldığı ayeti hatırlatır İbni Mektum'un (ra) gönlünü alırdı. Sahabeden bir tanesi "Ya Rasulallah kamçınız yanlışlıklada olsa bana değdi" Deyince "Al kısas yap ödeşelim" demişti. Sahabe ama ben çıplaktım deyince Cenabı Rasul sırtını açmıştır. Diğer sahabeler çok hiddetlenselerde sonunu beklemişlerdir. Sırtını açan Peygamberimiz Nübüvvet mührünü öpüp ona sarılan sahabe " umarım senin teninene temas etiğim yerler cehennem ateşi görmez" demiş ve kısası bu şekilde yapmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör: 25 Eylül 2012