Peygamberimiz'e Verilen İki Hazine

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 27 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Peygamberimize verilen iki hazine..

Şüphesiz ki Allah Teala bana yeryüzünü topladı da, yeryüzünün doğusunu da batısını da gördüm. Şüphe yok ki ümmetimin mülkü (ve hakimiyeti), toplanıp da bana gösterilen bölgelere kadar kadar ulaşacaktır. Bana kırmızı ve beyaz iki hazine verildi.

Bu Hadis-i şerif, Peygamber Efendimiz'in bir mucizesini ihtiva etmektedir. Çünkü Resul-i Ekrem, bu mübarek müjdelerini sahabe-i kirama anlattıklarında İslamiyet'in geleceği bilinmiyordu. İslamiyet yalnızca Hicaz'ın belirli bir bölgesinde parlamaya başlamıştı. Etraftaki düşmanlar ise olanca kuvvetleriyle bunu söndürmeye çalışıyorlardı. İslamiyet'i kabul eden sayılı kimseler ise kendi yurtlarında bile oturmaya cesaret edemiyorlar, başka yerlere hicrete zorlanıyorlardı. Arabistan'ın doğu ve batısındaki milletler ise başka ırklara ve başka dinlere mensup, bölgelerinde kuvvetli hakimiyetleri olan milletlerdi. Görünüşe göre İslamiyet'in doğu ve batıya yayılacağı düşünülemezdi. Ancak ilahi vahye mazhar olan Peygamber Efendimiz, İslamiyet'in yakın bir zamanda buralara yayılacağını ümmetine müjdeledi. Az bir zaman sonra da bu durum gerçekleşti.

Hz. Peygamber zamanında dünyada iki kuvvetli devlet vardı ki, biri doğuda Mecusi hükümeti, diğeri de batıda Roma hükümeti idi. İşte bunların yurtları, varlıkları birer kırmızı, beyaz hazineye benzetilmiş, bunlar da zamanla müslümanların eline geçmiştir.

Fransız filozoflarından Aleks bir sözünde, ''300 milyon müslüman vardır ve bu müslümanlar atalarının nallarıyla Roma İmparatorluğu'nun çiğnedikten sonra mızraklarının uçları ile sapıklığı kökünden söküp atmıştır. Nihayetinde doğu ve batının en muazzam devletleri onların karşısında titremiştir.'' demiştir. İslam tarihi okunursa İslam hakimiyetinin doğu ve batıda ne kadar ilerlemiş olduğu çok güzel görülür. İslamiyet kıyamete kadar yaşayacak, müslümanlar da hakimiyetten mahrum kalmayacaktır. İslamiyet'in kadrini bilelim, aramızda din kardeşliğinin kıymetini güzelce takdir edelim. Birbirimizle elden geldiğince dayanışma içinde bulunalım.