Peygamberimizin (s.a.v) Vefatı

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Elif tarafından 3 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Veda haccından kısa bir süre sonra Allah Resulü (s.a.v) hastalandı. Bir gece yarısı ashabından iki kişinin yardımı ile Baki Mezarlığı'na gitti. Kabirler arasında uzun uzun durarak dualar etti. Tekrar evine geldi. Hasta hasta mescide gelerek namazları kıldırdı.

Hastalığı biraz hafifleyince Uhud şehitlerini ziyaret etti. Eşlerinin rızasını alarak Hz. Aişe'nin (r.anha) odasında kalmaya başladı. Artık mescide gidecek gücü kalmadı.

Vefatına üç gün kala, Hz. Ebu Bekir'in (r.a) müslümanlara namaz kıldırmasını emretti. Hastalığı o kadar şiddetlendi ki yatağında dahi rahat edemez oldu. Rahatsızlığının şiddetli olduğunu söyleyen bir sahabisine,

- Bizim hastalığımız herkesten daha şiddetli olur. Buna karşılık kazandığımız ecir de o derece fzla olur, diye buyurdu. Hz. Bilal'e (r.a),

- Halka haber ver, mescidde toplansınlar, diye emretti. Sahabeler mescide koşuştular. Mescid doldu, taştı. Gönüller sultanı kainatın efendisi,

- Ey insanlar! Sizden ayrılma vaktim oldukça yaklaşmıştır. Sizden birine vurmuşsam işte sırtım, gelsin vursun. Birinizin malını almışsam gelsin, hakkını alsın. Benim yanımda en sevimliniz; hakkı varsa gelip benden isteyendir, ya da helal edendir. Kul hakkı ile Rabbim'in huzuruna varmak istemem, diyerek ashabıyla helalleşti.

Allah'ın elçisi, sabah namazı vakti kendini biraz iyi hissetti. Hz. Ebu Bekir (r.a) sabah namazını kıldırıyordu. Mescide girdi. Hz. Ebu Bekir'e (r.a) uyarak namazını kıldı. Ashabı, Peygamber'ini (s.a.v) namaza gelmiş görünce sevindi.

Allah Resulü tekrar saadetli hanesine döndü. Habibullah'ın başı Hz. Aişe'nin (r.anha) kucağında, sürekli olarak, ''Allah'ım, beni refik-i a'laya ulaştır'' diye, dua ediyordu.

Hz. Aişe (r.anha) elelrini suya batırıp Habibullah'ın yüzünü siliyor, Resulullah'ın (s.a.v) dili son kez ''la ilahe illallah'' diyordu.

Rebiülevvel ayının on ikinci günü pazartesi seherinde dünyaya geldi.Rebiülevvel ayının on ikinci günü pazartesi öğle sonu dünyaya veda etti.
    peygamber-efendimizin-vefati.jpg

Son düzenleme: 3 Mart 2014

2. Elif

Elif Yönetici Admin

Vefat ettiği söylendiğinde Hz. Ömer (r.a),

-Kim Resulullah öldü derse kılıcımla başını vururum, dedi. Hz. Ebu Bekir (r.a),

- Kim Muhammed'e (s.a.v) tapıyorsa bilsin ki Muhammed (s.a.v) ölmüştür. Kim Allah'a (c.c) ibadet ediyorsa bilsin ki Allah bakidir, diyerek, ''Muhammed ancak bir peygamberdir. Ondan önce birçok peygamber gelip geçmiştir. Şimdi O ölür veya öldürülürse siz ardınıza mı döneceksiniz? Kim ardına dönerse elbette Allah'a hiçbir şeyle zarar verecek değil. Fakat şükredip sabredenlere, Allah muhakkak mükafat verecektir.'' (Al-i İmran 3/144) ayetini okudu. Bütün sahabe hıçkırıklarla göz yaşı döktü.