Peygamberimizin Süt Kardeşi Hz Şeyma Kimdir

Konusu 'Hz Muhammedin Hayatı' forumundadır ve Demir tarafından 6 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Peygamberimizin Süt Kardeşi Hz Şeyma Hakkında Bilgi

Mekke ehrinin havası çok sıcak ve çocukları olumsuz yönden etkilediği için bu nedenle çocuklar süt emmek üzere süt annelerine verilirlerdi.

Hz Halime de Peygamberimiz Hz Muhammedi yanına almıştı.
    Hz halime ve eşi Haris (r.a) peygamberimizi kendi öz evlatlarından bile daha çok severlerdi.

çünkü O nun gelmesiyle evlerine bir bereket gelmiş ve artmıştı.

üç çocuklu hz Halime bunlardan birisi şeyma idi.Hz Şeyma peygamberimizden yaşça büyüktü.şeyma o nunla oynar,arkadaşlık ederdi,peygamberimizin sır arkadaşı olmuştur.
    Birgün Annesi sıcakta oynamayın diye seslenince şeyma:Anne biz sıcakta değiliz.daima üstümüzde bir bulut var diye annesine söylerdi.

Rasulullah sav Hz Halimenin yanında 5 yıl geçirmiştir. Dünya Rasulullahın kendisinden haberdar olmazken Hz Halime ve kızı şeyma bu mucizelere defalarca tanık olmuşlardır.

Yıllar sonra Peygamberimiz Hz Hatice ile evlenmiş ,ve işleri arttığından oldukça meşgul idi. maddi durumu yerindeydi,fakat süt annesini ve kardeşini hiçbir zaman unutmamıştır,devamlı kendilerine hediyeler gönderir,mekkeden birisi geldiği zaman onlar yol bekler ve Rasulullahtan gelecek olan hediyeyi ve haberleri büyük bir heyecanla beklerlerdi.

Birgün Hz Halime açlık ve kıtlık yıllarında Peygamberimize uluşınca kendisine 1 deve ve kırk koyun hediye etmiş ve onu öylece göndermişit.

Huneyn savaşında müminler altıbin kişiyi esir almıştı. esirlerin hz şeymanın kabilesi bulunmaktaydı. Hz şeyma bu esirlerin arasına girmişti.
    onları asla bırakmam diyordu.

Hz. Şeyma İkrime ra he Raulullaha ricada bulunmak istediğini söyler ve oda rasulullaha gider ve sorar.

Hz şeyma Rasulullahı uzun yıllardır görmemiş ve çadrın yanından ; ya rasulallah be şeyma diye seslenir.süt kardeşin şeyma...

Rasulullah delilin varmı diye sorar , oda hani sen küçük idinde ben seni sırtımda taşırken,beni omuzumdan ısırmıştın.

o esnada rasulullah çok duygulanır ve gözleri yaş dolar. ve süt kardeşini örtüsünün üzerine oturtur. kendisine yanında kalmasını,kendisine ikramlarda bulunacağını ve sevgi göreceğini söyler yada malş vermesini buyurur ve kabilesine öylece dönmesini söyler. hz şeyma ise ;benim tüm akrabalarım esir der ve iyi davranılmasını önerir. Hz Rasulullah 6 bin kişinin serbest kalmasını söyler ve herkes çok şarırır,çünkü o şartlarda esirler fidye karşılığı serbest kalabilirlerid.
    Hepsi serbesttir der.

Fakat Hz şeyma mutlu değildi nedenmi çünkü onlar serbest kaldıkları halde nefislerinin esirleriydi.efendimiz onun bu ağlayan halini görünce ne oldu mutlu değilmisin diye sorar o da: tamam serbest kalmalarını istiyordum ancak serbest kaldıktan sonra ne değişecekki bu azgınlıkla telef olup gidecekler diye söylendi.

anlaşılan oyduki Rasulullahtan bir dua beklemekteydi kendisine Dua niyazında bulundu.Rasulullahın duasıyla birlikte dışardan Allahu Ekber sesleri yükseliyordu