Rüzgar hayatımızı nasıl etkiler

Konusu 'Ödevmatik' forumundadır ve Ceren tarafından 30 Eylül 2015 başlatılmıştır.

1. Ceren

Ceren Süper moderatör

Rüzgar hayatımızı nasıl etkiler

Rüzgarların insan hayatına olumlu ve olumsuz etkileri vardır.Örneğin rüzgarlar sayesinde bitkiler yaygınlaşır. Rüzgar tozlaşmaya neden olarak bu etkisini gösterir. Tozlaşma insan hayatında önemi derecesi yüksek bir olgudur. Rügarlar aynı zamanda sıcaklığı ve sıcaklığın etkilediği her şeyi etkiler. Rüzgarın havayı temizletici bir özelliği vardır. Deniz turizmine olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Çok şiddetli rüzgârlar (fırtına, hortum vb.) doğal afetlere neden olabilir. İnsanoğlu doğal koşulların imkan verdiği bölgelerde rüzgâr santralleri kurarak enerji üretebilirler. Ayrıca geçmişte olduğu gibi günümüzde de deniz taşımacılığında rüzgâr gücünden faydalanılmaktadır. Bir bölgedeki hava kütlelerinin taşıyıcı gücü rüzgarlardır.

Rüzgarın olumlu etkileri:

-Temiz ve saf bir enerji kaynağı olması,
    -Yenilenebilir olması (güneş, dünya ve atmosfer olduğu sürece),
    -Rüzgâr tesislerinin kurulumu ve işletilmesinin diğer tesislere göre daha kolay olması,
    -Enerji üretim maliyetlerinin düşük olması,
    -Bölgesel olması ve dolayısıyla isteyen kişilerin kendi elektriğini üretebilmesi.

Rüzgarın olumsuz etkileri

-Rüzgârın sürekliliği olmadığı için enerji üretim değerinin sabit olmaması,
    -Fosil ve nükleer yakıtlardan elde edilen enerjiye oranla enerji üretiminin düşük olması
    -Maliyetlerinin yüksek olması,
    -Kullanım ömrü dolan rüzgar türbinlerinin parçaların doğada geri dönüştürülmesinin mümkün olmaması.

Son düzenleyen: Moderatör: 1 Ekim 2015