Sağlığa Zararlı ve Alışkanlık Yapan Maddelerden Uzak Durmak Amacıyla Olumlu Tutum Geliştirme

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 18 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Sağlığa zararlı ve alışkanlık yapan maddelerin güvenli bir kullanım şekli yoktur. Bu maddeleri sadece deneme amaçlı kullanıp da bağımlı olmamak mümkün değildir. Bağımlı olma riski kullanan herkes için eşit biçimdedir. Hücre insanın vücuduna giren her maddeyi tanır ve hafızasına alır. Herkes için geçerli olan bu duruma "hücresel öğrenme süreci" denir. Bağımlılığı engellemek ancak hiç başlamamakla olur.

Kişinin sağlığa zararlı bu maddelerle tanışmaması için bilmediği ortamlardan uzak durması, sigara içilen alkol alınan vb. ortamlarda bulunmaması gerekir. Yanlış kişilerle arkadaşlık etmemek, ilgi ve yetenekleri doğrultusunda boş zamanlarını değerlendirecek uğraşlar edinmek, spor yapmayı alışkanlık hâline getirmek bu konuda edinilecek olumlu tutum ve davranışlardandır.

Sağlığa zararlı alışkanlıklardan korunmak için kişiye düşen görevlerin yanı sıra aile ve okula da görevler düşmektedir. Ailede kişiler birbirine destek olmalı ve ruhsal sorunların çözümünde gerekli ilgi ve yardım sağlanmalıdır. Anne ve babalar, çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimi için güvenli, huzurlu ve sevgi dolu bir aile ortamı hazırlamalıdır. Özellikle ergenlik dönemindeki gence, gereksinim duyduğu ilgi, sevgi ve anlayış gösterilmelidir.

Spor her türlü zararlı alışkanlığı engellemenin eğlenceli yoludur.

Okullarda zararlı alışkanlıkların olumsuz etkileri konusunda gençlerin bilinçlendirilmesi için gereken çalışmalar yapılmalıdır. Öğrencilerin ruhsal sorunlarının erkenden fark edilmesi, mümkünse çözümlenmesi için rehberlik servisleri daha dikkati ve ilgili çalışmalıdır.