Sahurda İmsaka mı Bakılır Güneşe mi

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Elif tarafından 11 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Sahurda İmsaka mı Bakılır Güneşe mi

Ramazan ayında sorulan sorulardan biride Oruç için İmsaka mı bakılmalı yoksa Güneşe mi bakmalıyız? Bu konuyu da bir hadis-i şerif ışığında cevaplamaya çalışalım:

Adiyy İbn-i Hatim (Radıyallahu Anh) bir beyaz iplik, bir beyaz iplik bir de siyah iplik edindi. Nihayet, gecenin bir kısmı olunca onlara baktı fakat bu iki iplik kendisine açıkça belirmediler.
    Sabah yaklaşınca: ''Ya Resulullah! Ben yastığımın altına iki iplik koydum (fakat iki iplik tam belli olmadılar).'' dedi.

Resulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) de: ''Şüphesiz senin yastığın bu takdirde çok genişmiş.
    Çünkü (ayette zikredilen) beyaz iple siyah ip, senin yastığının altında kalmışlardır (çok uyumuşsun).'' buyurdu. (Buhari, tefsiri sure:28, Müslim)

Gece yemek içmek ve cima'ın mubah olması, güneş doğmasına kadar uzanacağı için bu ayette hükmün nihayetine delalaet eden hatta lafzı zikredilmiştir. Binaenaleyh fecre kadar yemek yenebilir.

İmsak, gecenin bitimi, yiyip içmenin yasak olduğu vaktin başlaması demektir. Diyanet Takviminde yazılı olan imsak vaktinde, yiyip içmeyi kesmelidir. Bundan 15-20 dakika kadar sonra da sabah namazı kılınabilir. Yanlış takvime göre hareket edip de, yiyip içmeye ezan okununcaya kadar devam eden kimsenin, suçu yanlış takvimde bulması, kendini mesuliyetten kurtaramaz. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.