Said-i Nursi'nin kitapları yasaklandı

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve Elif tarafından 7 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Said-i Nursi'nin kitapları Rusya'da yasaklandı

RIA Novosti ajansının haberinde, mahkeme kararını adli tıp raporuna dayandırdı. Adli tıpın incelemesi sonucu ''psikolojik-dilbilimsel'' olduğuna karar verildi. Said Nursi'nin 14 Risale-i Nur kitabı ile iki broşürü de, 'Dini nefreti teşvik ettiği ve İslam'a inanmayanların dini özgürlüklerine zarar verdiği' gerekçesiyle sakıncalı bulundu.
    Ajans, ayrıca söz konusu bu kitapların Kaliningrad'ta radikal bir örgüt taraftarı olduğundan şüphe edilen birinin evinde ele geçirildiğini duyurdu.

Kaliningrad Mahkemesinin aldığı bu ''Nurcu örgütleri" yasaklama kararına dayanarak şüpheliyi 'Yasa dışı örgüte üye olmak' suçundan da yargılama kararı aldığı belirtildi. Mahkemenin son kararı ile Said Nursi'nin kitapları Rusya'da yasaklı kitaplar listesine girmiş oldu.

Said-i Nursi'ye yasak geldi!.. Rusya'da bulunan Kaliningrad Mahkemesi, Said-i Nursi'nin 16 kitabını ''aşırı'' olduğu gerekçesi ile sakıncalı bularak yasaklanmasına karar aldı.

2. Elif

Elif Yönetici Admin

Cevap: Said-i Nursi'nin kitapları yasaklandı

Said Nursi'nin kitaplarının yasaklanmasına bir anlam veremedim açıkçası. Bir dönem iyi okuyucuydum ve sözlerdeki derin manalar beni çok etkilemişti, bağımlılık derecesinde tekrar tekrar okuyordum ve her okuyuşta sözler farklı güzel anlamlar veriyordu.Cep kitapları hala kitaplığımda mevcuttur.