Salvador Allende Sözleri

Konusu 'Ünlü Sözler' forumundadır ve webkolik tarafından 10 Eylül 2012 başlatılmıştır.

1. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Salvador Allende'nin son sözleri

Salvador Allende'nin Şili Halkına Son Sözleri...

Salvador Allende Sözleri

Amerika, bağımsız bir şili görmek istemiyordu..

Radio Corporacion Saat: 07.55

"La Moneda Sarayı'ndan Cumhurbaşkanı konuşuyor Deniz Kuvvetleri'ne bağlı bir bölüğün, Valparaiso'yu kuşattığı kesinleşti Meşru hükümete, yurttaş iradesiyle kurulmuş yasal hükümete karşı bir ayaklanma söz konusudur Tüm emekçilere sesleniyorum Fabrikalarınıza, işinizin başına gidin, görevinize sahip çıkın ve sükûnetinizi muhafaza edin Santiago'da durum normaldir Ben buradayım ve halkın iradesiyle temsil ettiğim hükümeti savunarak burada kalacağım Provokasyonlara kapılmayınız İlk aşamada, isyana karşı tepkinin olumlu ve yurttaş iradesiyle kurulan rejimi korumak yemini eden vatan askerlerinin, silahlı kuvvetlere ve Şili'nin onuruna yaraşır biçimde davranacağını umuyorum Ordunun üzerine düşen görevi sorumluluk bilinci içinde gerçekleştireceğine eminim Halk ve emekçiler, işlerinin başında sakin ama dikkatli, cumhurbaşkanı yoldaşları olarak onlara ileriki saatlerde yapabileceğim çağrıyı beklemelidirler"

Saat: 08.15

"Orduya bağlı bölüklere, Valparaiso eyaletindeki darbe girişimini bastırmak üzere isyancıların üstüne yürümek emri verdim Sizler, cumhurbaşkanlığından alacağınız talimatı bekleyin Cumhurbaşkanı'nın La Moneda Sarayı'nda kalacağına ve emekçilerin hükümetini sonuna kadar savunacağına inanın Ulusun bana 4 Kasım 1976'ya kadar verdiği görevi bırakmayacağıma ve halkın iradesine saygıyı sağlayacağıma inanınız Talimatımı bekleyiniz Devlet otoritesine bağlılık yemini eden meşru askeri güçler, örgütlü emekçilerle omuz omuza, vatanı tehdit eden faşist darbeyi bastıracaklardır"

Saat: 08.45

"Beni dinleyen yoldaşlar: Durum vahim Silahlı kuvvetlerin çoğunluğunun katıldığı bir darbeyle karşı karşıyayız Size 1971 yılında söylediğim sözleri anımsayın: Ben ne mesih, ne de azizim Halkın bana verdiği görevi yerine getirmek için yola çıkmış bir toplum savaşçısıyım Ama Şili'yi tarihin karanlığına gömmek isteyenler, halkın büyük çoğunluğunun iradesine ihanet ettiler Kahraman değilim, ama geriye adım atmayacağım Bilsinler, duysunlar ve hiç unutmasınlar: La Moneda Sarayı'nı ancak halktan aldığım yetki sürem bitince terk edeceğim, Şili devrimini ve halkın iradesiyle kurulan Şili hükümetini sonuna kadar savunacağım Başka çarem yok Beni ancak kurşunlarla delik deşik ederek durdurabilirler Ben ölürsem, halkım yürür yoluna, daha güç, daha zorlu, acılı olur yol Çünkü halkın karşısına çıkanların şiddet sınırları yok Onlara bu olanağı ne sunacak, ne de kolaylaştıracağım Toplumsal devinim, bir yönetici yok edilince yok olmaz Yavaşlatılır, uzatılır ama durdurulamaz Yoldaşlar, sükûnetinizi muhafaza edin Cumhurbaşkanı yoldaşınız, ne halkını ne de görev yerini terk edecek Hayatım pahasına La Moneda Sarayı'ndayım ve çıkmayacağım"

Radio Magallanes: Saat: 9.03

"Uçaklar üstümüzden uçuyor Bizi tarayabilirler Ama bilsinler ki biz buradayız ve bu ülkede, sorumluluklarına sonuna kadar sahip çıkan insanlar var Ben bu sorumluluğu özgür ve demokratik seçimle işbaşına gelen bir cumhurbaşkanının bilinciyle üstlendim Büyük tarih, baskı ve cinayetle yazılmaz Bizi silebilirler Ama yarınlar halkın ve emekçilerin olacaktır Bu vatanı vatan yapan ilkeleri savunmanın bedelini, hayatımla ödüyorum Halkım sakin olmalı, provokasyon ve katliama yol açacak intikam duygularına kapılmadan, daha iyi bir yaşam kurma hakkını savunmalı"

Saat: 9.10

"Size son kez hitap ediyorum Uçaklar Magallanes radyosunun vericilerini bombaladı Bu tarihsel geçiş anında, halkıma sadakatimi hayatımla ödeyeceğim Ama yüz binlerce Şililinin bilincine düşen tohum ergeç yeşerecek Onların silahları ve güçleri var Ama toplumsal ilerleyişi şiddet ve cinayetle durduramazlar Bu ülkenin geleceğini kuracak gençlere sesleniyorum: Şili'de faşizmin geçmişi uzun Tüm terörist suikastlar, havaya uçurulan köprüler, yıkılan demiryolları, patlatılan petrol kuyuları onların eseriydi Hepsi satın alınmıştı Tarih önünde yargılanacaklar Az sonra sesimi artık duymayacaksınız Ama hep sizinle olacağım Beni vatana sadık bir onurlu insan olarak hatırlayın Halkım kendini savunmalı, ama feda etmemeli Vatanın emekçileri, ben Şili'ye ve geleceğine inanıyorum Başka adamlar, başka insanlar ihanetin bastırdığı bu acı karanlığı aydınlatacaklar Er geç özgür insanın geçeceği kapıları açacak ve daha adil bir toplum kuracaklar Yaşasın Şili! Yaşasın halk! Yaşasın emekçiler! Bunlar benim son sözlerim ve fedakârlığım boşuna değil, satılmışlığa, korkaklığa ve ihanete bir ahlak dersi olacağına eminim"

ve allende savaşarak vatanı için ölür..
    Kaynak : ankara sgd ​