Seralarda üretim yapılması bölge insanını ekonomik yönden nasıl etkilemiştir kısaca

Konusu 'Bilgi Zemini' forumundadır ve Deniz tarafından 27 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Deniz

Deniz Moderatör Yönetici

Seralarda üretim yapılması bölge insanını ekonomik yönden nasıl etkilemiştir

Ülkemiz verimli topraklara sahip olması ve sulama alanlarının bol olması açısından tarım faaliyetleri için oldukça elverişli durumdadır. Bir çok bölgemizde tarım yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

Nüfusun da artışıyla beraber bu tarım faaliyetleri daha da arttırılarak seralar da üretim yapılamaya başlanmıştır. Peki bu seracılıkla uğraşan bölgelerde ne gibi ekonomik farklılıklar oluşabilir buna bir göz atalım.

Seralarda bir çok meyve ve sebzeyi mevsim ne olursa olsun yetiştirme imkanımız vardır. Dışarısı eksi derecelerde soğuk bile olsa seraların sıcaklığı ayarlanabildiği için meyve ve sebzeler hiç bir zarar gelmemektedir. Bu durumun artıları şu şekildedir.

Örnek olarak çilek yaz mevsiminin meyvesidir. Yazın bol miktarda ve uygun fiyatlara çilek bulmamız mümkündür. İşte bu seralar sayesinde kış mevsiminde de çilek yetiştirerek yaz ayında kilosunu iki liraya satılan çilek seradan toplanıp kilosu 5 liraya bile satılabilmektedir.

Ekonomik anlamda bölge insanına belki yazın kazanacağı paranın iki katını kazandırmaktadır. Seralar sayesinde yaz aylarında olan bir çok meyve ve sebzeyi kış aylarında yeme imkanımız bulunmaktadır. Burada hem üretici hemde tüketici kazanmaktadır.