Sevabı Bol İki Ay

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Elif tarafından 29 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

İki ay vardır ki (sevapları) eksik olmaz. Bunlar bayram ayları olan ramazan-ı şerif ve zilhiccedir.

Bilindiği üzere bu iki mübarek ayda yapılan ibadetlerin sevabı çoktur. Birinde oruç farizası, diğerinde de hac farizası eda edilir. Bu yüzden müslümanlar birçok mükafata kavuşurlar. Bir kere bayram namazını düşünelim. Bu ne güzel bir ibadettir. Allah Teala'nın emrine uyarak bir aydır tutmakta olduğu orucu, o kutsal vazifeyi sona erdirerek bayram namazını kılmak, İslam şiarını ortaya koymak için camiye gitmekte olan bir müminin duyacağı zevk ve neşe ne büyüktür.

Bu mümin hal diliyle diyor ki: Ey Rabbim! İşte ben acizimle beraber senin mukaddes emrine uyarak tuttuğum orucu tamama erdirdim. O yüce zatına kulluğumu arz için senin mübarek mabedine gidiyorum. Artık beni affet, beni huzura ve mutluluğa eriştir, kurtuluş nasip et.

Yine hac vazifesini düşünelim.Bu ne kutsi bir ibadettir. İslamiyet'in doğmaya başladığı bir beldede dünyanın dört bir tarafından gelmiş yüzbinlerce mü'min toplanıyor.Hepsi de Arafat'da bulunuyor, Beytullah'ı tavaf ediyor, hepsi de tevhid ve tehlil ile dillerini ziynetlendirmeye muvaffak oluyorlar. Böylelikle aralarındaki din kardeşliği mükemel bir şekilde kendini gösteriyor. Şimdi bu kimselerin her birinin duyacağı manevi zevklerin sonu var mıdır? Acaba onun kalbinde inkişafa başlayan ulvi duyguları tasvire kimin gücü yetebilir? Çünkü bunlar Cenab-ı Hak'tan aflar, keremler niyaz etmektedir. Artık bunlar hakkında ilahi mağfiretin tecelli edeceğinde kimin şüphesi vardır? Ne güzel ibadetler, ne muazzam mükafatlar bunlar!