Şeyh Edebali'nin Osman Bey'e nasihati

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Elif tarafından 20 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Şeyh Edebali'nin Oğlu Osman Bey'e nasihati

Fatih Sultan Mehmet Han zamanında tevkilik vazifesi yapan Mehmet paşa, Osmanlı Hanedanının tarihine dair müsecca üslubu ile hazırladığı iki kitaptan ibaret eserinde bu olayı Ertuğrul Gaziye mal ederek şöyle anlatır:
    Osman Gazi uykudan uyandı, sürdü geldi, Şeyh'e haber verdi Bunun üzerine Şeyh der ki: Oğul Osman! Sana müjde olsun ki, Hakk Teala sana ve nesline padişahlık verdi. Mübarek olsun ve benim kızım Malhun Hatun senin helalin oldu.Hemen nikah edip kızını Osman Gazi'ye verdi.Şeyh Edebali, Osman Gazi'nin rüyasını tabir edip padişahlığı kendisine ve nesline müjdeleyince dervişlerinden Durdu oğlu Kumral Dede dedi ki: ''Ey Osman! Sana padişahlık verildi, bize bir şükran borcu vermen gerek. Osman Gazi 'ne vakit padişah olursam sana bir şehir vereyim' dedi. Bize şu köyceğiz yeter diyen derviş yazılı belge istedi. Osman Gazi: 'Ben yazmak bilir miyim ki benden kâğıt istersin? îşte bir kılıcım var. Babamdan, dedemden kalmıştır. Onu sana vereyim. Bir de maşrapa vereyim. Birlikte senin elinde olsunlar. Neslin bu nişanı saklasın. Eğer Hak Teâlâ beni padişahlığa eriştirirse, benim neslim dahi bu alâmeti görüp kabul etsinler dedi,Verdi. Şimdi dahi o kılıç Kumral Dede nesli elindedir. Osman Gazi padişahın neslinden gelenler o kılıcı görünce, dervişlere ihsan ettiler ve o kılıcın kınını yenilediler. Osmanlı hanedanından kim padişah olsa, o kılıcı ziyaret eder.