Seyit Onbaşı'nın hikayesi

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Elif tarafından 17 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Seyid Ali Onbaşı'nın Hikayesi

Dillere destan bir kahramanlık öyküsü..Kahramanlıklar unutulabilir mi? Çanakkale destanının baş kahramanı Koca Seyit; ''276 Kg'lık mermiyi nasıl kaldırdın?'' sorusuna;

''Allah bana o sırada kendi kuvvetini verdi'' diye cevap vermişti.

Seyit Onbaşı'nın açıklaması, olayın gerçekten yaşandığını ve böylece tarihin akışının değiştiğini bilmek insanın gözlerini yaşartıyor.

Çanakkale gezisi sırasında benim en çok görmek istediğim yer bu heykelin bulunduğu Kilitbahir Köyü'ndeki Mecidiye Tabyası idi.

Heykeli görüp, Seyit Onbaşı'nın kahramanlık hikayesini bir kez daha dinledikçe...anlatmak güç.

Aralarında Koca Seyit'inkinin de yer aldığı binlerce kahramanlığın gösterildiği Çanakkale'ye gitmek, o üzerinde destan yazılan topraklara ayak basmak benim için unutulmazdı.

Görmeyenler mutlaka görmeli, çocuklarına da göstermeli.

Şairin dediği gibi orası '' Bir harbin sonunda bütün milletin, Hürriyet zevkini tattığı yerdir''

Çanakkale savaşında kahramanca 275 kg'lık mermiyi sırtlanması ile bilinen Seyit Onbaşı'nın hikayesi kısaca şöyle:

Adı Seyit Ali Çabuk olarak kayıtlarda yer alır. 1889 doğumlu ve Balıkesir'lidir.
    Çanakkale savaşı sıralarında topçu eri olarak bilinirdi. Seyid onbaşıyı ünlü yapan olaylardan birisi de savaş sırasında vinci bozulan top kundağına, 275 kg’lık mermiyi sırtıyla koyup, iyi bir isabetle, ingiliz gemisine ağır hasar verdirerek batırmıştır.

Seyit onbaşı'ya savaştan sonra sırtına mermiyi alarak taşıtıp resmini çekmek istediler. Fakat ilginçtir, mermiyi sırtına alıp kaldıramadı. Kayıtlara göre, tekrar savaş çıksın tekrar kaldırırım dedi. Simge olması açısında tahta bir mermi ile fotoğrafı çekildi.

Mesleği ormancılık olan seyit onbaşı, savaştan sonra bu mesleği ile meşgul olmaya devam etti. 50 yaşında verem hastalığına yakalanarak vefat etti.