Simülasyon Anlamı Nedir Hakkında Bilgi

Konusu 'Web Sözlük' forumundadır ve Elif tarafından 23 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Elif

Elif Yönetici Admin

Simülasyon Anlamı ve Hakkında Bilgi

Simülasyon ile İlgili Bilgi

Simülasyonla ilgili Geniş Bilgi

Başka bir adı Benzetim olarak literature geçen bu yöntem bilinen teorik veya fiziksel bir sistemin bilgisayar ortamında modellendikten sonra farklı koşullar altında çıkaracağı sonuçları gerçek sistemle karşılaştırma, alternatif bilgiler geliştirerek üretimde mükemmelliği yakalayabilme imkanı sağlamaktadır. Günümüzde iş dünyasında rekabet avantajı sağlayabilmek için sistemdeki aksaklıkları en kısa sürede, en doğru ve en etkin bir şekilde bulmak gerekir. Simülasyon (benzetim), sistem performansının bir çok faktöre bağımlı olarak nasıl değiştiğinin gözlemlenmesine olanak sağlar. Simulasyon yöntemini kullanarak sistem içerisinde birbirlerine bağlı olan çalışanların iş gücü, süreç hata oranları, aktivitelerin gerçekleşme süreleri, parçaların sisteme geliş ve ilerleme hızları, maliyet ve gelirler, üretim hedefleri, personel ve makina kullanım yüzdeleri gibi değişkenleri, kolayca inceleyip süreç iyileştirilmesi yapabilirsiniz. Bunun yanında alternatif senaryolar geliştirerek yeni yatırım yapılabilecek alanları belirlemek ve risk faktörünü de göz önünde bulundurarak önerilen bir sistem üzerinde fizibilite çalışması yapmak da projenin diğer bir boyutu olacaktır.
    Simulasyon bugün hemen hemen her sektörde uygulanabilir konuma gelmiştir. Belli başlı konu başlıkları şu şekilde sıralanabilir :
    • Üretim Planlama
    • Süreç İyileştirilmesi
    • Yatırım Analizi
    • Kapasite Analizi
    • Kaynak Kullanım analizi
    • Ekipman ve Personel Planlaması
    • Maliyet Analizi
    Üretim stratejisinin ne oranda işlediği,
    Mevcut sistemin üretim kapasitesi,
    Mevcut kaynakları kullanarak üretim adedini artırma senaryolarını ve efektif kullanım yüzdeleri,
    Üretim sırasında meydana gelen arızaların sistemi hangi ölçüde etkilediğini ve etkileyeceği,
    Parçaların sistemde akarken hangi istasyonları ne kadar beklediklerini, oluşan kuyrukları ve bu kuyrukları eritme yolları
    Yeni bir istasyon kurulduğunda veya mevcut sistem üzerine bir değişikliğe gidilmesi durumunda bu değişimin üretim miktarına ne kadar katkıda bulunacağı, fizibilitesi,
    En etkin vardiya sayısının ne olduğu gibi..

Bütün bu amaçlar mevcut üretim sisteminde en optimum şartları sağlayabilmek ve buna bağlı olarak üretimde mükemmelliği yakalayabilmektir.

Alıntı