Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber anlamı

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Nehir tarafından 12 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Sübhanallahi velhamdülillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber ne demek

Hz Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor Kendisi ağaç dikerken yanına Rasûlullah (sas) uğrar ve: Ey Ebu Hüreyre! Şu diktiğin nedir? der Kendim için bir fidan dikiyorum cevabını verir Aleyhissalatü vesselam, Sana, senin için daha hayırlı bir dikilecek fidan göstereyim mi? buyurur Ebu Hüreyre, Göster, ey Allahın Resülü! der Bunun üzerine sallallahu aleyhi ve sellem: Sübhanallahi velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber (Allah bütün noksan sıfatlardan münezzehtir, bütün hamdler ona mahsustur Allahtan başka ilah yoktur Allah en büyüktür) de! Bunu söylersen her bir kelimesi için sana cennette bir ağaç dikilir

Bir başka rivayette de İbni Mesud (ra) anlatıyor: (sas) buyurdular ki: Miraç sırasında Hz İbrahimle karşılaştım Bana: Ey Muhammed! Ümmetine benden selam söyle ve haber ver ki, cennetin toprağı temiz, suyu tatlıdır Burası (suyu tutacak şekilde) düz ve boştur Oraya atılacak tohum da sübhanallahi, velhamdülillahi ve la ilahe illallahu vallahu vallahü ekber cümlesidir

(Tirmizi: Daavat, 60)

Sübhânallahi velhamdulillahi velâ ilâhe illallahu vallahu ekber, velâ havle velâ kuvvete illa billahil aliyyilazim