Sülfanilik Asit Eldesi Deneyi

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve melinda tarafından 3 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Sülfalinik asit eldesi organik kimya laboratuvarlarında sıkça yapılan deneylerden biridir.

Deneyin Amacı:Aromatik bir bileşik olan anilinden sülfanilik asit grubunun ayrılması sülfanilik asit elde edilmesidir.

Deneyin Yapılışı&Püf Noktaları
    Aromatik halkaya bağlı bir amino grubu bulunduran anilinin sülfolanmasında doğal olarak ilk oluşan ürün anilinyum sülfat tuzudur.Bunun dehidrasyonu ile benzensülfomik asit oluşur.Daha sonra ise ya molekül içi çevrilme ile ya da p-konumunda sülfolanma ve bunu izleyen sülfonik asit grubunun ayrılmasıyla asit elde edilir.

Sülfanilik asit eldesinde neden boğumlu soğutma kolunu kullanılır?

Sıvının kaynayıp buharlaşırken, boğumlara çarparak ısı kaybetmesi ve tekrar yoğunlaşarak geri dönmesi, bu şekilde yüzey genişletilecek olmasıdır?

Sülfanilik asit eldesinde neden derişik H2SO4 kullanılır?

Sülfolanma için derişik H2SO4 kullanılmalıdır.Seyreltik H2SO4 kullanıldığında anilinyum asit sülfat tuzu oluşana kadar ilerler.Sülfanilik asit elde edilemez.Seyreltik H2SO4 ilave edilirse ortamda su artar ve Le Chetalier prensibine göre tepkime sola kayar, verim düşer.

Sülfanilik asit eldesinde anilin üzerine H2SO4 neden yavaş yavaş eklenir?
    H2SO4 organik maddelere bozucu etki yapar.Parçalanma olabilir.Tepkime ekzotermiktir.Bu yüzden yüksek ısı açığa çıkacağından patlama olur.Anilin, sülfat tuzlarına dönüşür.Sülfanilik asit oluşmaz.

Sülfanilik asit eldesinde neden hava banyosu kullanılır?
    Su banyosu ile elde edilemeyen yüsek sıcaklık sağlamasından dolayı hava banyosu kullanılır.

Sülfanilik asit eldesinde neden aktif kömür kullanılır?

Çözeltideki büyük molekül ve safsızlıkları absorblar ve ortamdan uzaklaştırır.

2. webkolik

webkolik Süper moderatör Yönetici

Cevap: Sülfanilik Asit Eldesi Deneyi

Deneyini bizimle paylaştığın için teşekkür ederiz Melinda..açıklayıcı anlatım olmuş ben bile yaparım demek geldi içimden:) Ama itiraf edeyim Berrak hanımın ev yapımı puding tarifinden kolay görünüyor:D:)

3. Cevap: Sülfanilik Asit Eldesi Deneyi

Ben de dikkatle okudum sanki bu deneyi yapacakmışım gibi.:cool:Hiçbirşey de anlamadım. :) Haklısın Webkolik ben zor tarifli pudinglerimle uğraşayım.:D :) Çünkü aceleden yüzüne gülsuyu yerine aseton sürmüş,tuzruhu ve çamaşır suyu deneyinin sonuçlarını ilk seferde öğrendiği halde birkaç kez daha denemiş birisiyim. Sülfanilik hiç bana göre değil... :)