Sultan Abdulhamidin Hayatı ve Bilinmeyen Yönleri Kısaca

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Zakkum tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Sultan Abdulhamidin Hayatı ve Bilinmeyen Yönleri Hakkında Bilgi

1842 yılında doğan Sultan Abdulhamid, Osmanlının 34. Padişahı olup bunalımlı bir dönemde tahta geçmiştir. Gençlik döneminde annesini kaybettikten sonra Piristu Kadın Efendi tarafından yetiştirilen Abdulhamid, 31 Ağustos 1876 yılında Padişah olarak tahta geçmiştir. Tahta geçtikten sonra Mithat Paşayı sadrazamı yapan Abdulhamid, Osmanlının oldukça bunalımlı bir döneminde padişahlık yapmaya başlamıştır.
    23 Aralık 1876 yılında ilk Osmanlı anayasası olan Kanun-i Esasiye’yi ilan eden Padişah, ilk meclisi 19 Mart 1877 yılında açmıştır. 93 Harbi gibi önemli bir savaşı yaşayan Abdulhamid, 31 Mart olaylarından sonra tahttan indirilmiş ve bir süre ev hapsinde tutulduktan sonra 10 Şubat 1918 yılında ölmüştür. Ermeni isyanı sırasında gösterdiği tutum nedeniyle Kızıl Sultan olarak adlandırılan padişah, taraftarları tarafından Ulu Hakan olarak görülmüştür.
    Ordunun Modernleşmesi ve Donanmanın kurulması üzerine önemli atılımlar gerçekleştirmiş, padişahlığı döneminde Haydarpaşa Garı kurulmuştur. Eğitim, Sağlık, Sosyal Yardımlaşma gibi alanlarda önemli reformlar gerçekleştirmiştir.