Temizlik imandandır anlamı

Konusu 'Dini soruların cevapları' forumundadır ve Eylem tarafından 6 Ağustos 2016 başlatılmıştır.

1. Eylem

Eylem Süper moderatör Yönetici

Temizlik İmandandır

Allah’ın insanlar arasından seçtiği kıymetli peygamberimiz, Hz. Muhammed temiz olmanın ve temizlenmenin islâmî açıdan önemini çok kısa fakat çok özlü olarak “temizlik imandandır”3 cümlesiyle ifade etmiştir.

Günde kılınan 5 vakit namaz öncesi abdest almayı4 emreden Allah Teâlâ ve “namazın anahtarı temizliktir”5 diyen peygamberin hadisi temizliğin dinimizdeki yerinin ne kadar önemli olduğunu bizlere göstermektedir.

İslâm dininde sağlığa çok önem verilmiştir. İnsan her şeyden önce kendi sağlığını korumalıdır. Çünkü sağlığını koruyamayan kişi, hiçbir şeyi tam anlamıyla koruyamaz.

Sağlığı korumanın çeşitli yolları vardır. Bunların başında ise düzenli ve temiz yaşamak gelmektedir. Düzenli yemek yemek, düzenli çalışmak, düzenli uyumak sağlık için çok yararlıdır. Peygamberimiz oburca yemenin ve acıkmadan sofraya oturmanın doğru olmadığını söylemiştir.

Yapılan çeşitli sportif faaliyetler, meselâ yüzmek, jimnastik yapmak, top oynamak ve bol bol koşup yürüyüş yapmak da hem beden sağlığımız için hem de ruh sağlığımız için çok faydalıdır.

Sevgili çocuklar,

İslâm âlimleri sağlık konusuna o kadar çok önem vermişlerdir ki, bu konuda yüzlerce eser yazmışlardır. Örneğin bunlardan en önemlisi; “el- Kanun” adlı kitabın yazarı olan İbn-i Sînâ’dır. Bildiğimiz gibi İbn-i Sînâ hem İslâm âleminde hem de tüm dünyada çok iyi bilinen bir tıp doktorudur.

Hepimizin bildiği üzere namaz kılmak isteyen bir müslüman gusül veya abdest alarak, hadesten taharet şartını yerine getirmek zorundadır. Çünkü temizlik imandandır.

Gene namaz kılan bir müslüman elbisesini ve namaz kıldığı yeri temiz tutarak necasetten taharet şartına uymak zorundadır. Çünkü temizlik imandandır.

Peygamberimiz “Eğer ümmetime zor geleceği endişesi olmasaydı, misvakı onlara farz kılardım. Ben misvakı o kadar kullanırım ki, ön dişlerimin etlerini yerlerinden oynatacağımdan korkardım.”6 diyerek diş temizliğinin çok gerekli bir ibadet olduğunu söylemiştir. Çünkü temizlik imandandır.